Co zabrać ze sobą na urlop?

Kair, piramidy

Źródło: flickr.com, WanderingtheWorld (www.ChrisFord.com)

Okres wakacyjnych urlopów trwa w najlepsze. Niektórzy już wracają z wypoczynku, inni właśnie pakują walizki, a część przygotowuje dopiero listy rzeczy, które warto zabrać ze sobą w podróż wakacyjną.

Dobrym rozwiązaniem dla osób planujących wakacje jest sporządzenie „check listy”, która pozwoli w gorączce pakowania pamiętać o wszystkich ważnych drobiazgach takich jak: ładowarka, czy aparat fotograficzny.

Co warto więc zabrać ze sobą na wakacje? Z pewnością odzież, której charakter zdeterminowany jest kierunkiem wypoczynku. Co innego niezbędne jest podczas górskich wędrówek. Inne „odzienie” obowiązuje na plaży w Juracie. Warto jednak pamiętać o strefie klimatycznej. Do Europy w porze letniej, lepiej wziąć więcej letniej wersji ubrań. Niezależnie od kierunku niezbędnym wariantem jest: kurtka przeciwdeszczowa, nieprzemakalne buty, ciepłu sweter bądź bluza. Warto zabrać ze sobą wygodne obuwie, klapki i nakrycie głowy.

Przydatny sprzęt podczas wakacji to nie tylko aparat fotograficzny i ładowarka do telefonu. Decydując się na zwiedzanie na własna rękę, warto zaopatrzyć się w mapy i sprawdzoną nawigację. Wakacje pod namiotem wymagają zabrania większej ilości sprzętów, niż zakwaterowanie w domu wczasowym lub pensjonacie. Podczas „survivalowych” wyjazdów przyda się namiot, śpiwór, sztućce, komplet naczyń na żywność, a także ewentualnie turystyczny czajnik. Wybierając się w góry warto mieć ze sobą czajnik oraz kubek termiczny. Nad morzem sprawdzi się lodówka turystyczna.

Podczas wakacji należy zadbać także o własne zdrowie i zaopatrzyć się w podręczną apteczkę na wypadek ewentualnych zatruć pokarmowych, ukąszeń lub skręceń. W wakacyjnym niezbędniku aptecznym powinien się znaleźć środek na: biegunkę, zaparcia (szczególnie u małych dzieci), ból gardła oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przydać się może także środek przeciw ukąszeniom komarów i ewentualnie na ukąszenia, plastry na skaleczenia i odciski, a także bandaż (w tym elastyczny).

Wakacyjny bagaż powinien zawierać także sprawdzone kosmetyki, w tym balsam do opalania z dużym filtrem oraz na wszelki wypadek środek na oparzenia słoneczne. Oprócz przyborów kosmetycznych, podczas podróży sprawdzają się chusteczki nawilżone i żele antyseptyczne do mycia rąk. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wersje mini poszczególnych preparatów, ewentualnie w postaci 2 w 1. Pozwoli to na zaoszczędzenie cennego miejsca w walizce.

Wybierając się na wakacje samochodem należy przed podrożą sprawdzić stan techniczny pojazdu i wyposażenie apteczki. Warto zabrać ze sobą również latarkę.

Niezbędne podczas każdej podróży jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Dowód osobisty pozwoli na poruszanie się po krajach będących w strefie Schengen. Paszport przyda się na dalszy wyjazd. Obowiązkowym punktem na wakacyjnej „check liście” jest gotówka bądź karty bankomatowe/kredytowe. Należy jednak pamiętać, aby zabezpieczyć je odpowiednio przed kradzieżą.

Pakowanie przed podróżą dostarcza wielu emocji. Każdy w swojej walizce ma inne konfiguracje rzeczy, które podczas urlopu są dla niego niezbędne. Najważniejsze jednak, aby na wakacje zabrać ze sobą dobry humor i gotowość do poznawania nowych miejsc i ludzi.

Jeden komentarz do artykułu

  1. tommek pisze:

    Jak jedziemy samochodem to warto zabrać ze sobą coś do podładowania padniętej komórki albo rozładowanego akumulatora np, restarter power bank, na pewno lepiej mieć ze sobą niż nie mieć, szczególnie jeśli wybieramy się w dłuższą podróż


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...