Dolni Morava – „spacer w chmurach”

Dolni Morava

Ladislav Boháč/flickr.com

Dolni Morava to gmina w Czechach, znajdująca się w powiecie Ujście nad Orlicą. Jej powierzchnia zajmuje niespełna 40 kilometrów kwadratowych (36,6). Gmina usytuowana jest 615 m. n. p. m. W tym miejscu znajduje się znany kurort narciarski. Dzięki usytuowaniu w centrum masywu Sudetów, stosunkowo dużym wysokościom i znacznym opadom, występują tam optymalne warunki do uprawiania zimowych sportów. Stacja narciarska Dolni Morava – położona jest w górnej części doliny Morava i rozpościera się z niej piękny widok na południowy szlak Gór Orlickich oraz Śnieżnik. Ośrodek narciarski ma wiele atrakcji do zaoferowania nie tylko dla starszych miłośników narciarstwa, ale także najmłodszych. Występuje tam specjalnie wydzielony stok dla dzieci, z placem zabaw zimowych.

W grudniu 2015 roku do wielu dostępnych w Dolni Moravie atrakcji turystycznych dołączyła także trasa widokowa umieszczona na wysokości 55 metrów, zbudowana na górze Slamnik (wys. 1116 m. n. p. m.). Budowlę zaprojektowano w warsztacie . Obiekt wznosi się ponad świerkowym lasem i został wykonany z drzewa modrzewiowego oraz stali. Długość trasy wynosi 750 metrów. Niezwykłość inwestycji polega na tym, że jest ona dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców, którzy poruszają się z małymi dziećmi w wózkach. Miłośnicy adrenaliny mogą skorzystać ze specjalnej zjeżdżalni o długości 101 metrów.

Należy nadmienić, że celem unikatowej budowli nie jest wyłącznie podziwianie pięknych widoków, ale również edukacja. Wzdłuż całej trasy umieszczone są tablice informacyjne, z których można poznać wiele okolicznych ciekawostek.


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...