Kotor w Czarnogórze

Zatoka Kotor

Leonid Tit/bigstockphoto.com

Czarnogóra – państwo w Europie Południowej, które powstało po podziale Czarnogóry i Serbii, usytuowane jest nad Morzem Adriatyckim i od kilku lat stanowi dużą atrakcję turystyczną. Odnotowuje się coroczny wzrost turystów odwiedzających Czarnogórę.

Czarnogóra uznawana jest za najpiękniejsze państwo w Europie i choć jego powierzchnia nie jest zbyt duża (niecałe 14 tysięcy kilometrów kwadratowych) państwo to ma wiele do zaoferowania. Turystów z całego świata przyciągają piękne, piaszczyste plaże, które swoim urokiem dorównują tym w Chorwacji i Włoszech, a także niezwykłe zabytkowe miasta, których historia sięga kilku tysięcy lat wstecz.

Boka Kotorska należy do najbardziej atrakcyjnych miejsca nie tylko w Czarnogórze, ale na całym Starym Kontynencie. Jest to zatoka, która posiada językowaty kształt i rozciąga się na długości ok. 30 kilometrów. Znajduje się tu siedem wysp, a wzdłuż linii brzegowej usytuowane są liczne miasteczka. Warto nadmienić, że cały obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kotor usytuowany jest na samym końcu Zalewu Kotorskiego, który stanowi najdłuższy i zarazem najgłębszy fiord w Europie Południowej. Miasteczko z trzech stron otaczają góry: Lovcen, Dobrota oraz Vrmac, a jego historia sięga IX wieku. Kotor ma wiele do zaoferowania miłośnikom zwiedzania i obcowania z architekturą, sztuką. Ponadto miasteczko dysponuje również piękną, piaszczystą plażą. (Najdłuższą plażą, której długość wynosi ok. 1 kilometra jest plaża w Orahowicy – znajdują się ok. 8 kilometrów od Kotoru.)

Kotor posiada wiele atrakcji dla miłośników wszelkich sportów wodnych. Sezon trwa od maja do października, średnia temperatura wiosną i jesienią wynosi około 21 stopni, zaś latem dochodzi do 29 stopni. Cała flota hotelowa dostosowana jest do wypoczynku rodzin z dziećmi. Na terenie miasta znajdują się liczne korty tenisowe, ścieżki rowerowe, a także boiska do gry w koszykówkę i piłkę nożną.


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...