Malta

Malta

viewapart/bigstockphoto.com

Malta jest państwem, które obejmuje archipelag pięciu wysp położonych w środkowej części Morza Śródziemnego: na północ od Libii, na południe od Sycylii, i na wschód od Turcji. Malta należy do najmniejszych państwa na świecie, ale jednocześnie jest krajem o największej gęstości zaludnienia. Zamieszkuje ją 429 344 osób (dane za 2015 rok). Powierzchnia Malty to 315 kilometrów kwadratowych. Średnia temperatura. na Malcie wynosi 23 stopnieCelsjusza.

Malta to doskonałe miejsce na wakacyjny urlop. Znajdują się tu liczne świątynie, katakumby oraz barkowe kościoły. Będąc na wyspie zwiedzanie najlepiej rozpocząć od stolicy Malty – Valletty i wybrać się do Pałacu Wielkich Mistrzów, który stanowi dawną siedzibę joannitów. Na uwagę zasługuje także dzieło zakonu rycerskiego, jakim jest katedra Św. Jana, gdzie w kaplicy katedralnej znajduje się słynne dzieło Caravaggia – ścięcie Św. Jana Chrzciciela. Na terenie Valletty miłośnicy zwiedzania z pewnością zainteresują się: Narodowym Muzeum Wojny, Narodowym Muzeum Archeologii, czy Muzeum Zabawek. Charakter Valletty najlepiej oddają wąskie uliczki, dolne i górne ogrody Barraka, z których rozpościera się niesamowity widok na Grand Harbour i fort St. Angelo. Z uwagi na swoją niezwykłość stolica Malty została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc na wyspie warto odwiedzić również Mdiny. Jest to niezwykle spokojne średniowieczne miasteczko, które dawniej pełniło funkcję stolicy Malty. Często jest nazywane „cichym miastem”, ponieważ na stałe mieszka tu kilkaset osób, a całe miasteczko jest wyłączone z ruchu kołowego.

Na uwagę zasługuje również niewielka miejscowość Tarxen, w której znajduje się kompleks megalitycznych budowli z okresu neolitu. Dzieli się on na pięć części, z których najważniejsze są dwie świątynie: Południowa i Centralna. Kompleksy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCIO. W okolicy Mnajdra oraz Ħaġar Qim można znaleźć podobne, megalityczne budowle.

Miłośnicy plażowania z pewnością znajdują na Malcie coś dla siebie. Najbardziej popularne piaszczyste plaże występują w północnej części wyspy. Najchętniej odwiedzana jest plaża przy Golden Bay, która jest doskonale przygotowana dla turystów (znajdują się tu wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych, kawiarnie, restauracji itp.). Z kolei dla tych, którzy cenią spokój w zamian plażowego gwaru idealnym miejscem będzie Għajn Tuffieħa Bay. Aby się dostać na tą plażę należy pokonać 200 stopni. Na szczycie pobliskiego klifu znajduje się wieża obronna z XVII wieku. Z kolei do najdłuższych piaszczystych plaży na Malcie należy Ghadira Bay w pobliżu miejscowości Mellieħa.


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...