Moda czy konieczność – turystyka wolna od opłat

Lot pasażerski

Wolna turystyka zyskuje coraz liczniejsze grono zainteresowanych. Okazuje się, że szczególne upodobanie znalazła wśród Włochów i Amerykanów. Zamiast wydawać pieniądze na np. noclegi, można w zamian zaproponować palowanie płotu, strzyżenie trawnika itp. Wielu zainteresowanych wolną turystyką wyznaje zasadę, po co płacić, kiedy można się wymienić wzajemnymi usługami…

Wolna turystyka okazuje się być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą spędzić wakacje poza domem, ale nie zgromadzili na ten cel wystarczającej ilości funduszy. Jak podają media, w roku 2015 na turystykę opartą na wymianie barterowej decyduje się około 90 tysięcy osób. Zdecydowaną większość stanowią Amerykanie (52 tys.). Drudzy w kolejności uplasowali się Włos (38 tys.).

Barter w wolnej turystyce polega przede wszystkim na wymianie usług i pracy. Włosi np. proponują przyjezdnym zakwaterowanie w kempingach, hotelach, schroniskach, w zamian pomocy w codziennych pracach takich jak: malowanie, koszenie trawnika czy sprzątanie. Można znaleźć również oferty związane z opieką nad dziećmi czy tez zwierzętami. Bardzo podobnymi zasadami kierują się Amerykanie. Okazuje się, że pełne wywiązanie się z zadeklarowanych obowiązków, zwalnia z całkowitego ponoszenia opłat za noclegi. Włosi oferują również wolną turystykę w zamian nauczania języka angielskiego.

Jak podają specjaliści wolna turystyka wynika z poszukiwania oszczędności, ale staje się również modna. Każdego roku przybywa zainteresowanych taką formą wakacji. Szczególnie bliska jest ona tym, którzy stronią od konsumpcjonizmu. Dodatkowej popularności przysparza propagowanie idei wolnej turystyki na wielu portalach społecznościowych. Tam też można znaleźć oferty oparte na wymianie pracy i usług.

Wolna turystyka jest bardzo korzystna dla właścicieli pensjonatów, hoteli itp. Zeszłoroczne badania wskazują, że usługodawcy dzięki temu w 2014 roku zdołali zaoszczędzić aż 4,6 mln euro. W wielu przypadkach nie było potrzeby zatrudniania nawet sezonowych pracowników, ponieważ zwolennicy wolnych wakacji proponowali swoje usługi za zakwaterowanie.


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...