Niezwykły wodospad w USA

Horsetail Falls

flickr.com/Anita Ritenour

Park Narodowy Yosemite usytuowany jest na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada, w środkowej części Kalifornii. Został założony w 1890 roku, a jego powierzchnia wynosi 3081 kilometrów kwadratowych. Słynie z pięknych krajobrazów, spośród których najbardziej rozpoznawalne na całym świecie to: El Capitan, Cathedral Rocks i Half Dome.

Ze szczytu El Capitan spływa wodospad „koński ogon” (Horsetail Fall), który jest wodospadem sezonowym, w którym woda przepływa jedynie zimą oraz wczesną wiosną. Każdego roku, w drugiej połowie lutego „płonący wodospad” tworzy niezwykłą iluzję. Obserwując go w tym czasie odnosi się wrażenie, że zamiast wody, spływa z niego rozgrzana do czerwoności lawa. To niezwykle spektakularny widok i zarazem bardzo rzadko spotykane zjawisko na całym świecie. Widok zapiera dech w piersiach, ponieważ wygląda na to jakby z wysokiego na 480 metrów urwiska spływała gorąca magma.

Wodospad Horsetail Fall jest usytuowany w sposób, który umożliwia pojawienie się tego niespotykanego zjawiska naturalnego, dzięki odpowiedniemu kątowi padania światła. Promienie słoneczne odbijają się od wody, która spływa po stromym zboczu góry tworząc widok spływającej magmy. Ten niezwykły krajobraz można dostrzec tylko o zachodzie słońca, przez kilka dni lutego.

Po raz pierwszy „płonący” wodospad został uwieczniony na fotografiach Galena Rowella w 1970 roku. Każdego roku zwiększa się liczba odwiedzających go turystów. Pod koniec lutego szczyt El Capitan i wodospad Horsetail Fall odwiedza kilka tysięcy podróżnych.


Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...

Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...