Nowe 7 cudów Polski [2017]

Czytelnicy Magazynu National Geographic wybrali 7 cudów Polski. W głosowaniu udział brali internauci. Zwycięzcą szóstej edycji zostało Planetarium EC1. Zdobyło aż 19,09 proc. wszystkich głosów. Do plebiscytu nominowane były 32 niezwykłe miejsca z naszego kraju.

Planetarium EC1 znajduje się w Łodzi. Rozpoczęło działalność 8 stycznia 2016 roku. Jest najnowocześniejszym tego typu miejscem w kraju. Jego kopuła ma 18 metrów średnicy, a sala wyposażona jest w 110 wygodnych miejsc. Posiada sferyczny ekran o średnicy 14 metrów. Planetarium organizuje średnio 40 pokazów tygodniowo. Dla osób zwiedzających wyświetlane są filmy w systemie projekcyjnym o rozdzielczości 8K i nagłośnieniem zapewniającym dźwięk najwyższej jakości.

Na drugim miejscu z znalazło się muzeum Hydropolis we Wrocławiu. Budowa obiektu kosztowała 59 milionów złotych. Znajduje się ono w podziemiach MPWiK, a jego ekspozycje poświęcone są wodzie oraz jej roli z ludzkim życiu. Na interaktywnych ekranach i hologramach można obejrzeć także, jak powstała nasza planeta.

Trzecie miejsce zajął Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, który jest przykładem architektury ludowej. W jego skład wchodzą kościoły w Klępsku, Kosieczynie i w Chlastawie. To zabytkowe kościółki wybudowane w stylu gotycko-renesansowym. Znajdują się obok siebie na trasie 23 kilometrów. Urzekają bogactwem wnętrz i harmonią bryły.

Na czwartym miejscu znalazło się Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu. Jest to obiekt kulturalny o powierzchni 22 000 mkw. Budynek jest nowoczesny i ma ciekawą architekturę. Znajdują się w min sala koncertowa i kameralna oraz inne pomieszczenia. Stanowi ono przestrzeń dla koncertów, targów, prezentacji samochodów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych.

Na piątym miejscu uplasował się Mural Opowieść Śródecka w Poznaniu. Dzieło nosi tytuł „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Opowiada historię Środki. Jest także wspomnieniem dawnego życia małego miasteczka, w którym mieszkało i pracowało wielu rzemieślników i kupców. Miasto zapłaciło za niego około 30 tysięcy złotych i znajduje się na ścianie jednego z poznańskich budynków. Jest on częścią akcji „Centrum Warte Poznania”.

Szóste miejsce przypadło roztoczańskim szumom. Są to wodospady, które powstały na rzekach Roztocza. Znajdują się tam trakty konne i rowerowy szlak do Lwowa, a krajobraz urozmaicają wąwozy lessowe, faliste pola uprawne i lesiste wzgórza.

Siódme miejsce zajęła ścieżka geoturystyczna w Łęknicy. Znajduje się ona w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych. Dawne wyrobiska kopalni wypełniła woda, co spowodowało, że zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Gołym okiem widać tam, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko. Trasa ma 5 kilometrów długości i pozwala na zapoznanie się z elementami rzadkiego krajobrazu pokopalnianego.


GOPR i TOPR - kiedy

Wycieczki górskie to popularny sposób spędzania urlopu. Jednak tylko odpowiedzialne ...

Przewodnik po Johann

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto ...

Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...