Parki Miniatur w Polsce

park miniatur inwałd

Parki Miniatur stanowią atrakcję turystyczną nie tylko dla dużych podróżujących, ale w szczególności dla dzieci. Makiety ze zmniejszonymi wersjami ciekawych miejsc przyciągają uwagę i zachęcają do poznawania historii.

Pierwsze parki miniatur zaczęły powstawać już w XIX wieku, lecz ich prawdziwy rozkwit nastąpił po II wojnie światowej, gdzie z prywatnych kolekcji przeobrażały się w dostępne dla wszystkich atrakcje turystyczne. W Polsce pierwsze mini parki (najczęściej w skali 1:25) zaczęły powstawać kilkanaście lat temu. Makiety prezentują różnorodne miejsca zarówno z kraju jak i ze świata. Często stanowią również promocję regionu, na którym się znajdują.

Nieopodal Wadowic, w miejscowości Inwałd znajduje się park miniatur o powierzchni 75 tysięcy metrów kwadratowych, który prezentuje najsławniejsze cuda architektoniczne z całego świata. Znajduje się tutaj mini-wersja: Wenecji, Big Bena, Sfinksa, Koloseum. Zostały przygotowane w skali 1:25. Do najbardziej podziwianych przez odwiedzających budowli, do których można wejść zalicza się kopię: bazyliki Św. Piotra z Placem Św. Piotra oraz placu Św. Marka.

W Kowarach koło Karpacza znajduje się park miniatur posiadający w swojej ofercie: klasztory, pałace, kościoły, a także starówki miast dolnośląskich. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska prezentuje swoje modele wraz z tablicami informacyjnymi, które zawierają historie i dzieje podziwianych obiektów. Znajdują się tutaj takie pomniejszone zabytki jak zamek Książ, obserwatorium na Śnieżce, a także kościół Wang.

Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, w Bieszczadach także posiada park miniatur, w którym na niespełna hektarowej powierzchni znajdują się 140 makiety obiektów sakralnych. Są to miniatury cerkwi grekokatolickich oraz prawosławnych, a także kościołów rzymskokatolickich z terenu Polski, Ukrainy i Słowacji. Budynki zostały wykonane w skali 1:25.

Na terenie Wielkopolski, zatrzymując się w Pobiedziskach w skansenie na trasie Poznań – Gniezno można zapoznać się z najciekawszymi budowlami z terenu Wielkopolski. Budynki są w skali 1:20 i prezentują m.in. mini – budowle Szlaku Piastowskiego. Wśród ponad 100 miniatur znajdują się: Pałac w Rogalinie, Biblioteka Raczyńskich, katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Park Miniatur w Parczu koło Kętrzyna zawiera miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur. Znaleźć tu można m.in. miniatury: Śluz w Kanale Mazurskim, zamków w Reszlu i Lidzbarku Warmińskim. Budowle odzwierciedlono w skali 1:25.

W miejscowości Podzamcze, u stóp ruin Zamku Ogrodzieniec znajduje się Park Miniatur, który zachwyca Szlakiem Orlich Gniazd ( w skali 1:25). Pozwala to na zapoznanie się z obiektami, które wchodzą w skład szlaku od Krakowa do Częstochowy. Znajduje się tu np. makieta Klasztoru na Jasnej Górze oraz makieta Wawelu.

Mini parki to nie tylko atrakcje turystyczna, ale przede wszystkim ciekawe lekcje historii i architektury. To alternatywa dla tych, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na dalekie podróże.


Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...

Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...