Port Lotniczy Olsztyn – Mazury

Lot pasażerski

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury powstaje na terenie byłego Portu Szczytno-Szymany. Lotnisko znajduje się 8 kilometrów od Szczytna i zajmuje powierzchnię 322 hektarów. Nowopowstały port jest jedynym w lotniskiem w tej lokalizacji.

Podróż z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury będzie możliwa do wszystkich krajów Europy, a nawet północnej Afryki, czy też na Wyspy Kanaryjskie. Okazuje się, że podróżami na Mazury bardzo zainteresowani są Francuzi oraz Niemcy.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury posiada drogę startową o długości 2500 i szerokości 45 metrów. Powierzchnia terminalu pasażerskiego to 6800 metrów kwadratowych.

Lotnisko w Szymanach charakteryzuje nowoczesność i duża przepustowość. Analitycy zakładają, że roczna, minimalna przepustowość terminalu będzie wynosić 500 000 osób, zaś maksymalna 1 400 000 pasażerów (przy równomiernym obciążeniu).
Terminal nowopowstałego lotniska, pierwszego na wschód od Wisły w północno-wschodniej Polsce jest z drogą krajową nr 57, łączącą Szczytno z Warszawą, a także linią kolejową do Olsztyna. Warto nadmienić, że przewidywany czas dojazdu szynobusu z Centrum Olsztyna do terminalu Portu Lotniczego, wynosi szacunkowo 45 minut. Z Lotniska Olsztyn-Mazury będą odlatywać samoloty średniodystansowe takie jak Boeing 737 czy Airbus A 320.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury cechuje nowoczesność w pełnym wydaniu. Sala odprawowa zajmuje powierzchnię nieco ponad 1300 metrów kwadratowych, znajduje się w niej 6 stanowisk. Na piętrze o wielkości 600 metrów kwadratowych znajduje się taras widokowy, sale konferencyjne oraz gastronomia. Na odlotach zaplanowano sklepy wolnocłowe, bar, bramki na schengen i no schengen, a także pomieszczenie business class. Po lewej stronie terminalu znajdują się pomieszczenia VIP o powierzchni 150 metrów kwadratowych, a także sale przelotowe. Po prawej stronie zlokalizowano sale odlotowe.

Budowa Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury to ogromna inwestycja, która ma przyciągnąć dodatkowych turystów w te regiony kraju. Ponadto ma ułatwić komunikację mieszkańcom Mazur, którzy cyklicznie korzystają z przelotów. W tym wypadku nie będzie już potrzeby przemieszczania się do Trójmiasta, czy też stolicy. Reasumując całkowity czas podróży (w tym dojazd na lotnisko) znacznie się skróci.


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...