Port Lotniczy Olsztyn – Mazury

Lot pasażerski

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury powstaje na terenie byłego Portu Szczytno-Szymany. Lotnisko znajduje się 8 kilometrów od Szczytna i zajmuje powierzchnię 322 hektarów. Nowopowstały port jest jedynym w lotniskiem w tej lokalizacji.

Podróż z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury będzie możliwa do wszystkich krajów Europy, a nawet północnej Afryki, czy też na Wyspy Kanaryjskie. Okazuje się, że podróżami na Mazury bardzo zainteresowani są Francuzi oraz Niemcy.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury posiada drogę startową o długości 2500 i szerokości 45 metrów. Powierzchnia terminalu pasażerskiego to 6800 metrów kwadratowych.

Lotnisko w Szymanach charakteryzuje nowoczesność i duża przepustowość. Analitycy zakładają, że roczna, minimalna przepustowość terminalu będzie wynosić 500 000 osób, zaś maksymalna 1 400 000 pasażerów (przy równomiernym obciążeniu).
Terminal nowopowstałego lotniska, pierwszego na wschód od Wisły w północno-wschodniej Polsce jest z drogą krajową nr 57, łączącą Szczytno z Warszawą, a także linią kolejową do Olsztyna. Warto nadmienić, że przewidywany czas dojazdu szynobusu z Centrum Olsztyna do terminalu Portu Lotniczego, wynosi szacunkowo 45 minut. Z Lotniska Olsztyn-Mazury będą odlatywać samoloty średniodystansowe takie jak Boeing 737 czy Airbus A 320.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury cechuje nowoczesność w pełnym wydaniu. Sala odprawowa zajmuje powierzchnię nieco ponad 1300 metrów kwadratowych, znajduje się w niej 6 stanowisk. Na piętrze o wielkości 600 metrów kwadratowych znajduje się taras widokowy, sale konferencyjne oraz gastronomia. Na odlotach zaplanowano sklepy wolnocłowe, bar, bramki na schengen i no schengen, a także pomieszczenie business class. Po lewej stronie terminalu znajdują się pomieszczenia VIP o powierzchni 150 metrów kwadratowych, a także sale przelotowe. Po prawej stronie zlokalizowano sale odlotowe.

Budowa Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury to ogromna inwestycja, która ma przyciągnąć dodatkowych turystów w te regiony kraju. Ponadto ma ułatwić komunikację mieszkańcom Mazur, którzy cyklicznie korzystają z przelotów. W tym wypadku nie będzie już potrzeby przemieszczania się do Trójmiasta, czy też stolicy. Reasumując całkowity czas podróży (w tym dojazd na lotnisko) znacznie się skróci.


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...