Spacer po Górach Stołowych

Góry Stołowe, Szczeliniec

Pawel Zurek/flickr.com

Góry Stołowe to masyw górski w Sudetach Środkowych znajdujący się na styku z Sudetami Wschodnimi. Góry zostały wypiętrzone przed 30 milionami lat i są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych.

Nazwa Gór Stołowych nawiązuje do ich kształtu (są płaskie jak stół). Wynika to z budowy, ponieważ Góry Stołowe to płyty górnokredowych piaskowców ułożonych poziomo. Zachodnia część masywów górskich, które znajdują się na terenie Czech nosi nazwę Broumovská vrchovina. Z kolei północno-wschodni skraj pasma w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszkowa – Chełmska – Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów. Od 1993 roku na obszarze 6300 ha Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.

U podnóża Gór Stołowych usytuowana jest miejscowość uzdrowiskowa – Kudowa Zdrój. Góry stanowią olbrzymią atrakcję dla wypoczywających w uzdrowisku kuracjuszy. Góry te cechują rozległe stoliwa szczytów, które nadają im niepowtarzalny charakter. Pod wpływem procesów wietrzeniowych w piaskowcach ciosowych powstały głębokie strzeliny, mosty i bramy skalne, jak również niezwykłe formy, w których dostrzec można ludzkie i zwierzęce postaci, a także maczugi i olbrzymie grzyby.
Atrakcją dla turystów wędrujących szlakami Gór Stołowych jest bez wątpienia Narodowy Park Gór Stołowych. Na jego terenie ochronie podlegaj gleby, wody, wszystkie formy skalne, ale również obiekty historyczno – kulturowe. Do najbardziej znanych form skalnych w Górach Stołowych należą: Szczeliniec Wielki i Błędne Skały oraz szlak Skalne Grzyby. Wśród obiektów florystycznych najcenniejsze są: Wrota Pośny i Rogowa Kopa, a także zbiorowiska łąkowe Łężyckich Skałek oraz okolic darnkowa i Wielkie Torfowisko Batorowskie. Świat zwierząt również ma wiele do zaoferowania na terenie Gór Stołowych. Spacerując szlakami można natknąć się na popielicę, rzadkie sowy i ptaki drapieżne, czarnego bociana, rozmaite gatunki płazów górskich.


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...