Spacer po Radomiu

Niewielkie miasto Radom położone jest w centrum Polski, na malowniczych terenach Równiny Radomskiej, nad rzeką Mleczną. Choć jako kierunek turystyczny nie jest jeszcze bardzo popularny, kryje w sobie niezwykły klimat i oferuje wiele atrakcji turystycznych.

Przygodę z tym miastem można zacząć od podziwiania budynku stacji kolejowej. Zbudowana w latach 80. XIX wieku, o oryginalnej architekturze, zbliżonej do klasycyzmu, dzięki prowadzonym pracom rewitalizacyjnym zachowała swój urok do dziś.

Prawdziwą perełką jest dawny układ urbanistyczny miasta, począwszy od wczesnośredniowiecznego grodziska do XIX-wiecznego centrum.

Oczywistą trasą Radomia jest ulica Józefa Piłsudskiego, której powstanie datuje się na 1888 rok. Jest najbardziej reprezentatywnym miejscem miasta, z bogatą architekturą i niezwykłą estetyką. Stoi tutaj wiele pięknych i okazałych kamienic, a wśród nich Dom Brandta, wybitnego polskiego malarza. Wnętrza kamienicy zdobi unikalna ornamentyka architektoniczna i dwie ozdoby malarskie, przedstawiające wizerunki Mickiewicza i Słowackiego.

Spacerując po Radomiu, nie można pominąć starówki. Wśród licznych atrakcji, warto zobaczyć Grodzisko Piotrówka, powstałe około X wieku i otoczone piękną zielenią. W niedalekiej odległości stoi najstarsza radomska budowla, tj. Kościół św. Wacława. Zbudowany z cegły palonej w 1216 roku w stylu gotyckim, otoczony jest murem i wysokimi drzewami. Do dziś przetrwał dzwon z 1462 roku, metalowe drzwi i płyta nagrobna z XIII wieku. Obecnie znajdują się w nim na stałe relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Wśród bogatej architektury sakralnej tego miasta warto zobaczyć Kościół farny św. Jana Chrzciciela, wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Ogromne wrażenie wywołuje Kościół i Klasztor oo. bernardynów, zbudowany w roku 1468. Uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych budynków tego typu w Polsce i jeden z najcenniejszych zabytków Radomia. To monumentalna budowla w późnogotyckim stylu, prowadzi do niej brama z XVIII wieku z rzeźbą Chrystusa, który upada pod krzyżem. Jej wnętrza zdobią gotyckie drewniane rzeźby pasji, wykonane przez Wita Stwosza oraz XVIII-wieczne rokokowe ołtarze. Na uwagę zasługują liczne epitafia i płyty nagrobne.

Kościół w Radomiu

Penny Sullivan, flickr

Zwiedzając miasto, koniecznie należy zobaczyć Zamek Królewski w Radomiu. Zbudowany został w XIV wieku razem z otaczającym go murem miejskim. Był miejscem wielu doniosłych historycznych wydarzeń, np. hołdu pruskiego. Do dziś przetrwał w szczątkowej formie, jedynie jedna kondygnacja domu, w którym znajduje się plebania. O jego wyjątkowym niegdyś wyglądzie świadczą wmurowane tablice i odkryte fragmenty gotyckiego obramienia drzwi, ceglane ściany i strzelnice. Mury obronne okalające Zamek zostały rozebrane w połowie XIX wieku – do dziś pozostał tylko niewielki fragment.

Obowiązkowym punktem są dwie kamieniczki położone na radomskim Rynku, Dom Esterki i Dom Gąski. Wzniesione w XVII wieku w stylu ówczesnego baroku, obecnie stanowią siedzibę Muzeum Sztuki Współczesnej. W jego zasobach znajduje się bogata kolekcja dzieł polskiej sztuki, powstałej po 1945 roku, a także małe zbiory sztuki zagranicznej.

Obok zabytków architektury sakralnej, mieszczańskiej i dworskiej, w Radomiu możemy podziwiać też pamiątki budownictwa ludowego. Położone na obrzeżach miasta Muzeum Wsi Radomskiej to skansen, prezentujący 60 obiektów drewnianych i zrekonstruowanych. Przecięty jest ścieżką przyrodniczą, otoczoną stawami. Nad jednym z nich góruje wieża widokowa.

Prawdziwą gratką dla miłośników militariów jest Fabryka Broni, powstała w 1922 roku.

Atrakcją turystyczną Radomia są liczne tereny zielone, będące miejscem relaksu i rekreacji. Spośród nich wyróżnia się Stary Ogród, pierwszy publiczny park radomski z 1820 roku, miejsce modne dawniej i dziś. Malowniczo usytuowany nad rzeką Mleczną, z bogatą roślinnością i drzewostanem oraz ścieżkami.

Radom przyciąga licznymi imprezami o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Największe z nich to Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show czy Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.

W mieście znajdują się muzea, teatry, kina, filharmonia itp.

Każdy turysta znajdzie w Radomiu więc coś dla siebie.


Rząd nie przedłuż

Bon turystyczny nie cieszy się taką popularnością, jak zakładano. Znikoma ...

Czy będzie paszport

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, dezorganizując życie na całym świecie. Podróżowanie ...

Jak turyści obchodz

Podróżowanie w dobie pandemii koronawirusa wymaga od turystów większej kreatywności ...

Przewodnik po Korync

Grecja od lata stanowi popularny cel wyjazdów Polaków w okresie ...

Czy linie lotnicze p

Portal Fly4free.pl poinformował o planach linii lotniczych, które miałyby zawierać ...