Trasa rowerowa wokół Jeziora Śniardwy

Śniardwy

grego1402/flickr.com

Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie powiatów: mrągowskiego i piskiego, a jego powierzchnia wynosi 113,4 kilometra kwadratowego. Jezioro to posiada dwa odpływy powierzchniowe Kanał Jegliński oraz rzekę Wyszkę, co oprócz dużej powierzchni, również świadczy o jego wyjątkowości.

Jezioro Śniardwy nazywane jest również Mazurskim Morzem i oprócz wodnych atrakcji, oferuje swoim miłośnikom malownicze szlaki rowerowe, które przebiegają wokół całego zbiornika.

Jedna z wyznaczonych tras rowerowych wokół Jeziora Śniardwy biegnie przez miejscowości: Mikołajki – Wierzba – Wejsuny – Niedźwiedzi Róg – Karwik – Jedlin – Zdory – Kwik – Nowe Guty – Okartowo – Suchy Róg – Dziubiele – Łuknajno – Mikołajki, a jej długość wynosi 85 kilometrów.

Można również zdecydować się na dłuższą trasę (100, 110 kilometrów) w zależności od wybranego wariantu przebiega z przeprawą promową (trasa czynna od maja do października) lub bez (trasa czynna przez cały rok). Plan szlaku rowerowego: Pisz – Niedźwiedzi Róg – Wejsuny – Popielno – Mikołajki – Dziubiele – Suchy Róg – Tuchlin – Zdęgówko – Wężewo – Okartowo – Zdory – Szczechy Wielkie – Pisz. Do atrakcji w pobliżu tej trasy rowerowej należą dodatkowo: zabytkowy kościół w Okartowie, Śluza w Karwiku, Półwysep Szeroki Ostrów w Zdorach, a także Schrony w okolicach Okartowa.

Nawierzchnia szlaku jest dość urozmaicona, z przewagą dróg gruntowych lub leśnych. W terenach zabudowanych szlak przebiega przez lokalne drogi asfaltowe. Ze względu na długość szlaku (ok. 100 kilometrów) zalecany jest jako wycieczka jednodniowa dla zaprawionych rowerzystów. Jeśli trasa zostanie podzielona na etapy, może być uczęszczana przez rodziny i mniej wytrawnych cyklistów.


Hipotermia - objawy

W okresie zimy wiele osób umiera z powodu wychłodzenia organizmu. ...

Przewodnik po Detroi

Detroit to unikatowe miasto w Stanach Zjednoczonych, które wyróżnia się ...

Burza podczas wyciec

Burza w górach jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem meteorologicznym, gdyż towarzyszy ...

GOPR i TOPR - kiedy

Wycieczki górskie to popularny sposób spędzania urlopu. Jednak tylko odpowiedzialne ...

Przewodnik po Johann

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto ...