Wakacje w Grecji, a jednak…

Grecja


Theophilos Papadopoulos/flickr.com

Wielu marzy o greckich wyspach, obcowaniu z kulturą i tradycją Hellady. Od jakiegoś czasu właśnie ten kierunek wakacyjnych podróży budzi wiele wątpliwości, niepokojów i kontrowersji. Co zrobić, jeśli wakacje zostały zabukowane dawno temu, chęć odpoczynku „pęcznieje” z dnia na dzień, a strachu napędza kryzys ekonomiczny Grecji? Wybierając się w te rejony, warto pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze: należy zabrać ze sobą gotówkę. W miejscu, gdzie korzystanie z bankomatów jest ograniczone, warto być przygotowanym i mieć przy sobie pieniądze. Media donoszą, że z jednej strony zagraniczne karty kredytowe i bankomatowe mają być obsługiwane bez żadnych limitów, z drugiej zaś pojawiają się informacje, że zdarzały się przypadki pustych bankomatów i niemożności wybrania gotówki przez turystów. Okazuje się również, że banknoty o dużych nominałach są wręcz bezużyteczne, ponieważ może się zdarzyć problem z uzyskaniem reszty.

Przemieszczając się z gotówką, należy być bardzo ostrożnym, ponieważ kradzieże kieszonkowe stają się wręcz plagą w tym regionie. Z tego też względu warto trzymać rozdzieloną gotówkę w różnych miejscach. (Najlepiej sprawdzają się saszetki na szyje, ukryte kieszonki przy paskach)

Kolejnym ważnym aspektem wyjazdu do Grecji jest konieczność sprawdzenia u organizatora pobytu, czy wszystko zostało należycie uregulowane. (Czy np. pobyt w hotelu został opłacony.) Pozwoli to na późniejsze uniknięcie wyłudzeń z tytułu rzekomego nieuiszczenia opłaty za pobyt. Zawsze należy weryfikować takie sytuacje z umową, a także przedstawicielem biura podróży w miejscu pobytu.

Warto także pomyśleć o dodatkowych ubezpieczeniach. Mogą okazać się potrzebne np. w sytuacji nagłej konieczności skorzystania z opieki szpitalnej.

Należy pamiętać o posiadaniu przy sobie telefonu komórkowego z niezbędnymi kontaktami. Warto wyposażyć się w numer do rezydenta biura podróży, a także kontakt do najbliższej, polskiej placówki dyplomatycznej. Afiszowanie się drogimi aparatami telefonicznymi, bądź fotograficznymi również staje się dość ryzykowne. Warto być czujnym i rozglądać się wokoło.

Na zakończenie warto wspomnieć o konieczności posiadania przy sobie paszportu. W sytuacji kontroli dowód osobisty może nie zrobić na wszystkich należytego wrażenia. Dlatego warto posługiwać się paszportem, który stanowi uznawany na całym świecie dokument potwierdzający obywatelstwo.


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...