Wakacje w Grecji, a jednak…

Grecja


Theophilos Papadopoulos/flickr.com

Wielu marzy o greckich wyspach, obcowaniu z kulturą i tradycją Hellady. Od jakiegoś czasu właśnie ten kierunek wakacyjnych podróży budzi wiele wątpliwości, niepokojów i kontrowersji. Co zrobić, jeśli wakacje zostały zabukowane dawno temu, chęć odpoczynku „pęcznieje” z dnia na dzień, a strachu napędza kryzys ekonomiczny Grecji? Wybierając się w te rejony, warto pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze: należy zabrać ze sobą gotówkę. W miejscu, gdzie korzystanie z bankomatów jest ograniczone, warto być przygotowanym i mieć przy sobie pieniądze. Media donoszą, że z jednej strony zagraniczne karty kredytowe i bankomatowe mają być obsługiwane bez żadnych limitów, z drugiej zaś pojawiają się informacje, że zdarzały się przypadki pustych bankomatów i niemożności wybrania gotówki przez turystów. Okazuje się również, że banknoty o dużych nominałach są wręcz bezużyteczne, ponieważ może się zdarzyć problem z uzyskaniem reszty.

Przemieszczając się z gotówką, należy być bardzo ostrożnym, ponieważ kradzieże kieszonkowe stają się wręcz plagą w tym regionie. Z tego też względu warto trzymać rozdzieloną gotówkę w różnych miejscach. (Najlepiej sprawdzają się saszetki na szyje, ukryte kieszonki przy paskach)

Kolejnym ważnym aspektem wyjazdu do Grecji jest konieczność sprawdzenia u organizatora pobytu, czy wszystko zostało należycie uregulowane. (Czy np. pobyt w hotelu został opłacony.) Pozwoli to na późniejsze uniknięcie wyłudzeń z tytułu rzekomego nieuiszczenia opłaty za pobyt. Zawsze należy weryfikować takie sytuacje z umową, a także przedstawicielem biura podróży w miejscu pobytu.

Warto także pomyśleć o dodatkowych ubezpieczeniach. Mogą okazać się potrzebne np. w sytuacji nagłej konieczności skorzystania z opieki szpitalnej.

Należy pamiętać o posiadaniu przy sobie telefonu komórkowego z niezbędnymi kontaktami. Warto wyposażyć się w numer do rezydenta biura podróży, a także kontakt do najbliższej, polskiej placówki dyplomatycznej. Afiszowanie się drogimi aparatami telefonicznymi, bądź fotograficznymi również staje się dość ryzykowne. Warto być czujnym i rozglądać się wokoło.

Na zakończenie warto wspomnieć o konieczności posiadania przy sobie paszportu. W sytuacji kontroli dowód osobisty może nie zrobić na wszystkich należytego wrażenia. Dlatego warto posługiwać się paszportem, który stanowi uznawany na całym świecie dokument potwierdzający obywatelstwo.


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...