Wakacyjna praca czy jednak odpoczynek

wakacje a praca

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Wyjazd wakacyjny kojarzy się z sielanką, beztroskim lenistwem i powrotem do czasów słodkiego dzieciństwa. Podczas urlopu upływający czas nie ma znaczenia. Liczy się dobra zabawa i korzystanie z uroków nowych miejsc. Zdarza się jednak, że godziny urlopu są pieczołowicie planowane, wcale nie za sprawą nadmiaru wrażeń i miejsc godnych uwagi, tylko poprzez sprawy zawodowe.

Okazuje się, że wielu Polaków podczas wakacyjnych wyjazdów nie potrafi zapomnieć o pracy. Instytut Badawczy Randstad przeprowadził na zlecenie Monitora Rynku Pracy badania, z których wynika, że wyłącznie 64% Polaków jest w stanie zapomnieć o pracy podczas wakacyjnego urlopu. Jak wskazują badania, stanowi to wynik nadmiernych wymagań ze strony przełożonych.

Od 60% Polaków oczekuje się dostępności telefonicznej podczas ich urlopów, zaś 34% otrzymało polecenia, aby obligatoryjnie odpowiadać na maile i telefony. Okazuje się również, że Polacy mają duży problem, aby podczas urlopu odizolować się od zawodowych obowiązków. Bardzo często stanowi to wynik braku umiejętności zdystansowania się od zobowiązań wynikających z posiadanego stanowiska pracy. Psychologowie podkreślają, że jest to bardzo niebezpieczna postawa, która może w przyszłości prowadzić do syndromu wypalenia zawodowego, a przede wszystkim silnie obciążać psychicznie. Jak zalecają specjaliści, niezwykle pomocne w zdobywaniu dystansu do pracy zawodowej jest aktywne spędzanie czasu wolnego, rozwijanie i pielęgnowanie zainteresowań.

Okazuje się, że aby wystarczająco zregenerować siły i po powrocie z urlopu efektywnie wykonywać własne obowiązki, należy na urlopie przebywać 14 dni. Polski kodeks pracy daje możliwość podziału przysługującego pracownikowi urlopu na części tak, aby jedna trwałą co najmniej dwa tygodnie.


Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...

Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...