Wakacyjna praca czy jednak odpoczynek

wakacje a praca

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Wyjazd wakacyjny kojarzy się z sielanką, beztroskim lenistwem i powrotem do czasów słodkiego dzieciństwa. Podczas urlopu upływający czas nie ma znaczenia. Liczy się dobra zabawa i korzystanie z uroków nowych miejsc. Zdarza się jednak, że godziny urlopu są pieczołowicie planowane, wcale nie za sprawą nadmiaru wrażeń i miejsc godnych uwagi, tylko poprzez sprawy zawodowe.

Okazuje się, że wielu Polaków podczas wakacyjnych wyjazdów nie potrafi zapomnieć o pracy. Instytut Badawczy Randstad przeprowadził na zlecenie Monitora Rynku Pracy badania, z których wynika, że wyłącznie 64% Polaków jest w stanie zapomnieć o pracy podczas wakacyjnego urlopu. Jak wskazują badania, stanowi to wynik nadmiernych wymagań ze strony przełożonych.

Od 60% Polaków oczekuje się dostępności telefonicznej podczas ich urlopów, zaś 34% otrzymało polecenia, aby obligatoryjnie odpowiadać na maile i telefony. Okazuje się również, że Polacy mają duży problem, aby podczas urlopu odizolować się od zawodowych obowiązków. Bardzo często stanowi to wynik braku umiejętności zdystansowania się od zobowiązań wynikających z posiadanego stanowiska pracy. Psychologowie podkreślają, że jest to bardzo niebezpieczna postawa, która może w przyszłości prowadzić do syndromu wypalenia zawodowego, a przede wszystkim silnie obciążać psychicznie. Jak zalecają specjaliści, niezwykle pomocne w zdobywaniu dystansu do pracy zawodowej jest aktywne spędzanie czasu wolnego, rozwijanie i pielęgnowanie zainteresowań.

Okazuje się, że aby wystarczająco zregenerować siły i po powrocie z urlopu efektywnie wykonywać własne obowiązki, należy na urlopie przebywać 14 dni. Polski kodeks pracy daje możliwość podziału przysługującego pracownikowi urlopu na części tak, aby jedna trwałą co najmniej dwa tygodnie.


Czy Meksyk zalegaliz

Meksykański minister de la Madrid wystąpił o legalizację marihuany. Zdaniem ...

Przewodnik po Miami

Miami, wraz z otaczającymi go dzielnicami, to ogromna, tętniąca życiem ...

Coraz więcej turyst

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki, Polska znajduje się ...

Przewodnik po Buenos

Atrakcyjność turystyczna stolicy Argentyny, Buenos Aires znana jest na całym ...

Problemy Ryanair

Linia lotnicza Ryanair w ostatnim czasie zmaga się z wieloma ...