Wynajmowanie samochodu za granicą

wakacje w samochodzie

Yastremska/bigstockphoto.com

Wielu wakacyjnych turystów decyduje się na wyjazd za granicę na „własną rękę”. Nie korzystają oni z przygotowanych przez biura podróży wycieczek i odwiedzają miejsca, których nie ma na mapie typowych szlaków turystycznych. Takie wakacyjne podróże mogą dostarczyć wielu ciekawych przeżyć i doznań. Wypożyczając samochód można odwiedzać nawet najbardziej odległe miejsca. Jednak decydując się na wynajęcie samochodu za granicą, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przede wszystkim najlepiej zarezerwować auto będąc jeszcze w Polsce. Dzięki temu można przyjrzeć się cenom, dokładnie zaplanować podróż, a także zaoszczędzić czas. Pomocne jest skorzystanie z serwisów umożliwiających porównywanie kilku ofert dostawców. Biorąc pod uwagę nie tylko cenę, markę samochodu, ale przede wszystkim odmienne warunki umowy (w tym zasady anulowania, zmiany rejestracji) można wybrać ofertę najbardziej odpowiadającą własnym oczekiwaniom.

Dokonując rezerwacji samochodu warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy i wynikających z niej zobowiązań. W szczególności należy zwrócić uwagę czy umowa zawiera: godziny pracy wypożyczalni, możliwość prowadzenia pojazdu przez drugiego kierowcę, a także rodzaj ubezpieczenia wliczonego w wynajęcie samochodu oraz obowiązujące opcje płatności za paliwo i dzienny limit kilometrów.

Niezbędne podczas jazdy samochodem jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Należy mieć przy sobie prawo jazdy (w części krajów pozaeuropejskich niezbędny będzie międzynarodowy dokument), a także środki płatnicze. Zaleca się karty kredytowe, w zamian debetowych, których wypożyczalnie w większości przypadków nie uznają. W niektórych krajach kierowcy poniżej 25 roku życia, zobligowani są do ponoszenia dodatkowych opłat. Bywa, że nie są one wliczone w ogólną cenę i wymagają odpowiedniej dopłaty.

Konieczne jest sprawdzenie jakie ubezpieczenie wliczone jest w cenę wynajęcia samochodu. Określa ono za jakie szkody odpowiada wypożyczający, a także jaki jest tryb zgłaszania ewentualnych szkód. Aby nie odpowiadać za szkody wyrządzone przez poprzednich użytkowników, należy przed wypożyczeniem auta dokładnie je sprawdzić. Konieczne jest zweryfikowanie, czy samochód został ubezpieczony na wypadek kradzieży.

Okazuje się, że kwestia paliwa jest również bardzo istotna. Najbardziej korzystna dla wypożyczającego jest sytuacja, gdzie oddaje się samochód z taką ilością paliwa z jaką został wypożyczony. Dlatego już na etapie poszukiwania warto zaznaczyć, że poszukuje się samochodu z pełnym bakiem zamiast przedpłaty.

Warto także wspomnieć, aby starać się o samochód bez limitu kilometrów, ponieważ auto z ograniczeniem może wymagać dodatkowych opłat w sytuacji, kiedy dzienna norma zostanie przekroczona. Należy również sprawdzić czy wypożyczalnia zezwala na oddanie samochodu w innym miejscu niż wypożyczenie


Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...

Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...