Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale

Piotr Górski/bigstockphoto.com

Początki Zamku w Pieskowej Skale sięgają XIV wieku. Budowla jest usytuowany w odległości 30 kilometrów na północny zachód od Krakowa. Leży w samym centrum Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek góruje nad malownicza Doliną Prądnika, w której znajduje się liczne atrakcje w tym maczuga Herkulesa.

Zamek w Pieskowej Skale charakteryzuje się nie tylko piękna architekturą ale także bogatą historią. Stanowi jedyną dobrze zachowaną warownię znajdująca się na Szlaku Orlich Gniazd. Należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski oraz całego kraju.

Zamek w Pieskowej Skale powstał w czasach Kazimierza Wielkiego i do roku 1608 stanowił siedzibę rodziny Szafrańców. W 1640 roku stał się własnością Michała Zebrzydowskiego. Zamek był częściowo zniszczony przez pożary, ale został odremontowany przez Mieroszewskich w 1980 roku. Dopiero po Ii wojnie światowej, dzięki przeprowadzonym pracom badawczym i budowlanym przywrócono mu dawna, wyjątkową świetność.

Budowlę charakteryzuje potęga barkowych fortyfikacji oraz renesansowych krużganków. Przez wieki Zamek w Pieskowej Skale pełnił wiele funkcji. Był królewską strażnicą, rezydencją magnacką, a także – bliżej współczesności -hotelem a nawet pełnił funkcję sierocińca. Aktualnie stanowi siedzibę muzeum, które stanowi od 1958r. oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek w Pieskowej Skale otoczony jest malowniczym parkiem. U jego podnóża znajdują się stawy założone jeszcze w XVI wieku.

Przez ostatnie dwa lata Zamek w Pieskowej Skale był poza zasięgiem turystów, ponieważ na jego terenie prowadzony był remont. Zamek zyskał nowe, jasne tynki elewacyjne.


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...