Zamkowa podróż nad Loarę

zamek w dolinie loary

morgu/flickr.com

W dolinie rzeki Loary i jej dopływów znajduje się kilkaset średniowiecznych zamków i pałaców. Występują one na obszarze około 200 kilometrów i szerokości około 100 kilometrów. Przeznaczenie tych zamków było typowo „na pokaz”, miały służyć wygodzie swoich władców, a nie chronić przed najeźdźcami. Łagodny klimat panujący nad Loarą, spokój, ale przede wszystkim moda na nowe trendy w budowaniu rezydencji były głównymi powodami, dla których tak wiele zamków powstało na tym terenie.

Tours jest uznawane za stolicę regionu Loary. Cała środkową część doliny została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie wiele zamków posiada prywatnych właścicieli, którzy je zamieszkują. Tylko nieliczne zamki są jeszcze dostępne dla turystów. Zamki nad Loarą posiadają niezwykłą architekturę, piękne ogrody i wystrój. Turystów w te zamkowe rejony przyciągają wszelkie opowieści i legendy z nimi związane.

Do największych zamków nad Loarą zalicza się Zamek w Chambord, który stanowi jedno z najpiękniejszych dzieł renesansu. Jego autorem jest włoski architekt Domenico da Cortony. Zamek został wybudowany na planie , który nawiązuje do gotyckich zamków obronnych. (Usytuowany jest na planie prostokąta.) W rogach posiada wieże o średnicy 20 metrów – cały teren otoczony jest fosą. Fasada w Zamku w Chamboard ma długość 128 metrów. Zamek posiada 6 olbrzymich wież, 440 kolumn, 84 klatki schodowe. Centralna klatka schodowa stanowi sztandarowy przykład stylu Leonarda da Vinci – dwie spirale schodów skręcają się i nie krzyżują się między sobą. Zamek był budowany przez 40 lat. Pierwotny projekt, został wiele razy zmieniany.

Zamek w Chambord usytuowany jest około 6 kilometrów od prawego brzegu Loary. Mieści się nad rzeką Cosson. O około 14 kilometrów od zamku znajduje się największe miasto w okolicy – Blois.


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...