Gdzie pojechać w Bieszczady? Pięć najlepszych miejsc

Widok na szlak w Bieszczadach

„A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć w Bieszczady” – to popularne powiedzenie symboliczne wskazuje Bieszczady jako miejsce spokoju, gdzie można zapomnieć o troskach dnia codziennego. Przepiękne pasmo górskie przyciąga turystów z całej Polski na najlepsze górskie wycieczki i wypoczynek na łonie natury. Szlaki nie są wymagające tak jak te w Tatrach, dlatego Bieszczady doskonale sprawdzają się także na wyjazd z dziećmi. Jaką miejscowość najlepiej wybrać na taki wyjazd?

Solina

Jedna z najbardziej znanych wsi w Polsce. Solina, choć położona w górach, oferuje dostęp do unikatowego Jeziora Solińskiego, zwanego „bieszczadzkim morzem”. Miejscowość rozwinęła się kilkadziesiąt lat temu, gdy na początku lat sześćdziesiątych XX wieku powstał sztuczny zbiornik wodny. Poza piękną przyrody w Solnie można zobaczyć także specjalną Zaporę. Ponadto ośrodek oferuje szereg wodnych atrakcji – wycieczki promowe, kajaki, rowerki wodne czy nawet wypożyczenia żaglówek, a w okresie letnim nad jeziorem można cieszyć się z kąpieli wodnych i słonecznych.

Ustrzyki Górne

Najbardziej popularna miejscowość w Bieszczadach ze względu na swoje strategiczne położenie. To właśnie tu zaczyna się najwięcej szlaków. Z Ustrzyk można rozpocząć wędrówkę na Połoninę Caryńską. Położona między dolinami Prowczy i Wołosatego oferuje niezapomniane widoki na okoliczne wzgórza, m.in. na z Tarnicę i Halicz. Szlak ma 4 kilometry, a do zdobycia są 4 szczyty – najwyższy Kruhly Wierch ma 1297 m n.p.m. Osoby, które lubią dłuższe wyprawy z Ustrzyk mogą się wybrać także na Połoninę Wetlińską, liczącą aż 8 km, z najwyższym szczytem Roh o wysokości 1255 m n.p.m.

Wołosate

Ciekawym miejsce na mapie Bieszczad jest miejscowość Wołosate, najdalej wysunięta na południe wieś w Polsce. To właśnie tu rozpoczyna się najpopularniejszy szlak w Bieszczadach, szlak na Tarnicę, czyli najwyższy punkt gór. Dwugodzinny na marsz na wysokość 1346 m n.p.m. gwartuje zapierające dech w piersiach widoki. Warto dodać, że na szczycie Tarnicy znajduje się słynny krzyż, który postawiono na pamiątkę wspinaczki Karola Wojtyły w 1954 roku.

Smolnik

Ważny ośrodek turystyczny w Bieszczadach, oferujący dobre zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Liczne zabytki i atrakcje turystyczne sprawiają, że wielu turystów chętnie zatrzymuje się tu na cały urlop. Najbardziej znanym zabytkiem tej miejscowości jest XVIII-wieczna cerkiew św. Michała Archanioła o bardzo charakterystycznej architekturze przypominającej wiejskie domki. Ponadto łatwo stąd dojechać do innych atrakcji Bieszczad, np. wodospadu Szepit, znajdujący się na potoku Hylatym. Cały wodospad ma około 8 metrów, ale składa się on z kilku mniejszych, a wokół wodospadu biegnie specjalna ścieżka historyczno-przyrodnicza “Hylaty”, chętnie odwiedzana przez turystów.


Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...

Zwiedzanie Heidelber

Poszukując ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę warto wziąć pod uwagę ...