Zwiedzanie Filadelfii

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, które często pojawia się w filmowych obraz ze względu na szereg symbolicznych miejsc dla Amerykanów jak np. 68-stopniowe schody Muzeum Sztuki, gdzie trenował słynny Rocky Balboa. Co jeszcze trzeba koniecznie zobaczyć podczas wycieczki do Filadelfii? Poniżej kilka propozycji na krótką wyprawę po historycznej aglomeracji.

Filadelfia nie jest typową amerykańska metropolią. Jej klimat przewodzi na myśli raczej małe, klimatyczne miasteczka. Może właśnie z tego powodu mieszkańcy Filadelfii swoje miasto nazywają zdrobniale Philly. Warto zaznaczyć, że to właśnie w filadelfijskim centrum Independence Hall 4 lipca 1776 roku został podpisany najważniejszy amerykański dokumenty – Deklaracja Niepodległości. Budynek ten znajduje się na terenie Narodowego Parku Niepodległości, które jest najpopularniejszym miejscem wśród turystów. Kolejnym ważnym historycznym zabytkiem jest dawny sąd – Congress Hall oraz XVIII-wieczny Stary Ratusz pochodzący z XVIII wieku, który przez ponad sto lat był najwyższym budynkiem w USA.

Zachwycająca w Filadelfii jest także starówka. Uliczki ułożone w kształt szachownicy pozwalają na zaskakujące odkrywanie kolejnych, niezwykłych miejsc na mapie miasta. Koniecznie trzeba odwiedzić najstarszą ulicę w Stanach, czyli Elfreth’s Alley, gdzie znajduje się m.in. dom mieszkalny z XVIII wieku. Kolejny niezwykły budynek mieści się przy Arch Street 239 – najprawdopodobniej w tym domu został uszyty sztandar z gwiazdami, który później został flagą Stanów Zjednoczonych. W Filadelfii znajduje się też polski akcent. Chodzi o dawny dom Tadeusza Kościuszko przy Pine Street 301, w którym obecnie funkcjonuje muzeum. Warto też zajrzeć do dawnej siedziby Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego, które została założona przez samego Benjamina Franklina.

Spacerując po Starym Mieście trzeba odwiedzić Christ Church, gdzie znajdują się nagrobki ważnych osobistości, które przyczyniły się do podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Do ważny zabytków Filadelfii zalicza się również Wolną Bibliotekę Filadelfii, która wśród swoich zasobów posiada tabliczki z pismem klinowym sprzed 3000 lat p.n.e. Popularne wśród turystów miejscem jest nieczynne już stanowe więzienie, gdzie karę odbywał m.in. Al Capone. Na koniec warto wspomnieć o klimacie Filadelfii, który nie należy do najbardziej łaskawych ze względu na położenie miasta na granicy wilgotnego klimatu podzwrotnikowego. Konsekwencją tego są częste opady deszczu, średnio przez aż 10 dni w każdym miesiącu pada deszcz. Lata są upalne i bardzo duszne, a wiosna i jesień – raczej łagodne, natomiast zimą można się spodziewać nawet 20-stopniwoego mrozu.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...