Zwiedzanie Brna

Widok na stare miasto w Brnie

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto rozważyć malownicze Brno w południowo-wschodnich Czechach. Miasto położone na Morawach to ważny czeski ośrodek naukowy i jednocześnie piękne miejsce, gdzie odbywają się międzynarodowe festiwale muzyczne. Historia miasta sięga epoki brązu i żelaza. Jego rozwój miał miejsce na początku X wieku, a prawa miejskie nadano w 1234 roku. Ze względu na liczne zabytkowe pałace Brno zawsze było ważnym punktem na mapie Czech. Wśród obowiązkowych atrakcji do zobaczenie podczas wycieczki do Brna jest też unikatowe ZOO oraz VIDA! Centrum nauki.

Zwiedzenia miasta powinno się zacząć na Starym Mieście, gdzie znajduje się najwięcej zabytkowych budowli m.in. dom Pod Czterema Gburami, XIII-wieczny Ratusz oraz katedra św. Piotra i Pawła. Główny plac starówki ma kształt trójkąta, co jest niezwykle rzadko spotykane. Największą atrakcją miasta jest zamek i twierdza Spilberk, położony na wzgórzu o wysokości 290 m n.p.m. Aktualnie w zamku znajduje się Muzeum Miejskie. Turyście chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na znajdujące się pod zamkiem lochy, które dostępne są dla wszystkich. Ponadto piękny widok na Brno oferuje tamtejsza wieża widokowa. Wśród innych bardzo cennych zabytków Brna wymienić należy bazylikę pw. Wniebowzięcia NMP i klasztor augustianów, który powstał na zlecenie czeskiej i polskiej królowej Ryksy Elżbiety w 1323 roku. W gronie najpopularniejszych atrakcji Brna wymienić należy przerażające krypty Klasztoru Kapucynów. Znajdują się tutaj bowiem zwłoki mnichów i ważnych osobistości miasta. Umieszczona je w specjalnych szklanych trumnach i co zaskakujące zwłoki nie zostały poddane procesowi mumifikacji, przez co ekspozycyjne są zdecydowanie przeznaczone dla mało wrażliwych osób.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się luksusowa modernistyczna willa Tugendhatów, która została zaprojektowana przez słynnego niemieckiego architekta Ludwiga Miesa von der Rohe. Budynek jest obecnie uznawany za symbol czeskiego modernizmu. Piękne Brno oferuje także przyjemne spacery po licznych terenach zielonych i malowniczych uliczkach, gdzie skrywają się barokowe posągi i fontanny. Jednym z najpiękniejszych parków w całych Czechach są Ogrody Denisa z licznymi sadami. Brno to spokojne, choć drugie pod względem ludności miasto w Czechach. Niemniej ze względu na bliskość do granicy z Polską może stać się doskonałą bazą wypadową. Co godne uwagi, Brno nie jest tak popularne wśród turystów jak Praga czy Ostrawa, przez co jest zdecydowanie tańszym miastem z równie dobrze rozwiniętą infrastrukturą.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...