Zwiedzanie Pragi

Widok na zabytkową zabudowę starego miasta w Pradze

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Urokliwa architektura, ciekawe zabytki i przyjacielskie usposobienie Czechów sprzyja przyjemnemu poznawaniu stolicy kraju. Na zwiedzanie Pragi najlepiej przeznaczyć dwa lub trzy dni, aby na spokojnie poczuć klimat tego miasta. Z Polski dojazd możliwy jest zarówno tani liniami lotniczymi z Krakowa i Warszawy, jak i pociągiem, który ponownie zyskuje na popularności. Nie brakuje też różnych połączeń autobusowych. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Pragi? Poniżej krótki przewodnik.

Most Karola

Most Karola to największe atrakcje Pragi. Słynny most ma aż 516 metrów długości i jest najstarszym mostem kamiennym na świecie. Budowa mostu rozpoczęła się w 1357 roku i był to jedyny sposób, aby przedostać się na drugi brzeg Wełtawy. Dziś most łączy zabytkowe dzielnice Pragi – Mala Strana oraz Stare Miasto. Most Karola w Pradze jest też pięknie ozdobiony za sprawą różnych figur, umieszczonych na konstrukcji, a dwie wieże na jego końcach są najlepszymi punktami widokowymi w mieście.

Mala Strana

Zabytkowa dzielnica Pragi, która do 1784 roku była niezależnym miastem. W wyniku klęsk i pożarów ziemi zostały sprzedane bogatym arystokratom, którzy wybudowali w tym bardzo atrakcyjnym miejscem piękne wille i pałace. Wśród najbardziej znanych posiadłości wymienić należy Pałac Wallenstina zbudowany w XVII wieku.

Hradczany

Wizytówką całej Pragi jest jej królewska dzielnica, czyli Hradczany. To tutaj znajdują się najważniejsze zabytki, w tym zamek królewski z XI wieku. Ponadto zobaczyć można Złotą Uliczkę oraz Belweder z ogrodami królewskimi oraz przepiękną Katedrę Świętego Wita, której budowała trwała aż 600 lat. Do 1918 roku na Hradczanach mieszkali czescy królowie, dziś to miejsce zamieszkania prezydenta Republiki Czeskiej.

Stare Miasto

Praska starówka zawsze pełna jest turystów. Gotycka zabudowa, gwarne restauracje i wiele pięknych zabytków przyciągają zwiedzających, którzy chcą poczuć wyjątkowy klimat tego miasta. Wśród najważniejszych zabytków należy wymienić Wieżę Staromiejska na Moście Karola w Pradze, która pozwala obserwować przepiękną panoramę stolicę Czech.

Plac Staromiejski

Plac ze słynnym pomnikiem Jana Husa z 1915 roku. Powstał on w celu upamiętnienia męczeńskiej śmierci czeskiego bohatera narodowego. Odsłonięto go w 500-lecie śmierci. Charakterystyczna secesyjna zabudowa ciekawie koresponduje ze średniowiecznymi zabytkami, których w pobliżu nie brakuje.

Ratusz Staromiejski

Obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Pragi. Budowany od XIV wieku zaskakuje po jednej stronie Zegarem Astronomicznym. Zegar został stworzony przez słynnych zegarmistrzów Mikołaja z Kadan oraz profesora Jana Sindla na początku XV wieku. Składa się z trzech części: astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej. Zegar działa bez zarzutów do dziś.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...