Zwiedzanie Rovinj

Widok z góry na nadmorskie miasto Rovinj w Chorwacji - zabytkowa zabudowa z czerwonymi dachami

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to doskonałe miejsce na wakacyjny urlop. Choć położone w Chorwacji przypomina malownicze miasteczko we Włoszech. Czasami określa się go mianem chorwackiego Saint Tropez. Charakterystyczna architektura wynika z faktu, że Rovinj należało do Republiki Weneckiej. Włoski klimat widoczny jest też w kuchni i kulturze lokalnych mieszkańców. Jest tu przyjemnie gwarno, a wszędzie unosi się apetyczny zapach pizzy. Z Polski do tego niezwykłego miasta można z powodzeniem dojechać samochodem lub polecieć tanimi lotniczymi na lotnisko Pula, skąd jest kilkadziesiąt kilometrów do Rovinj.

Miasteczko jest pełne pięknych zabytków. Obowiązkowo trzeba zobaczyć Stare Miasto, które za sprawą krętych uliczek i kolorowych komineczek zapewni cudowny spacer, pełen odkrywania niezwykłej architektury. Na starówce czuć unikatowy klimat miasta, można tu spróbować lokalnych specjałów i kupić pamiątki. Najważniejszym zabytkiem Rovinj jest imponujący Kościół św. Eufemii. Ze szczytu 60-metrowej dzwonnicy podziwiać można przepiękną panoramę miasta. Budowla w brakowym stylu ozdobiona jest miedzianą statuą, która obraca się przy silniejszych podmuchach wiatru. Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie miasta jest powstałe w 1891 roku akwarium. Jedno z najstarszych na świecie oferuje turystom bogatą faunę i florę Morza Adriatyckiego. Pamiątkowe zdjęcie należy zrobić także pod dawną bramą miejską, a dziś to Łuk Balbiego.

Warto udać się też na niezamieszkałą Wyspę Świętego Andrzeja, na którą kursują wycieczkowe promy. Tak dokładnie są to dwie połączone ze sobą wysepki, gdzie cisza i spokój pozwolą cieszyć się ze spaceru po chorwackich lasach i parkach. Rovinj to również wspaniałe plaże z lazurową wodą i klifowym wybrzeżem. Najpopularniejsza jest położona 3 kilometry od centrum miasta Plaża Amarin. Kusi ona bogatą ofertą gastronomiczną i dostępem do leżaków. Jeszcze bliżej centrum znajduje się Lone Beach, którą w szczególności upodobały sobie rodziny z małymi dziećmi. Natomiast za najbardziej malowniczą uznaje się plażę Cuvi, która znajduje się w cudownej zatoczce i gwarantuje najlepszy relaks nad cieplutkim morzem. W okolicach Rovinj nie brakuje też piaszczystych plaż, więc każdy dopasuje opcje dla siebie.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...