Zwiedzanie Lizbony

Widok na wybrzeże Lizbony z żaglówkami na pierwszym planie

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę Portugalii. Lizbona uznawana za jedną z najpiękniejszych stolic świata, nic więc dziwnego, że kusi turystów z całego świata. Poza unikatową kulturą, wspaniałymi zabytkami architektonicznymi i nietypowymi atrakcjami, gwarantuje też przyjemną pogodę do zwiedzania o każdej porze roku. Ze sprawą coraz większej liczby tanich połączeń lotniczych zwiedzanie Lizbony staje się jeszcze łatwiejsze. Poniżej krótki przewodnik z listą obowiązkowych miejsc, które trzeba odwiedzić podczas wyprawy do malowniczej stolicy Portugalii.

Zamek św. Jerzego

Słynne lizbońskie ruiny powinien zobaczyć każdy odwiedzający Lizbonę. Zamek św. Jerzego został doszczętnie zniszczony w XVIII wieku, ale stanowi jedną z głównych atrakcji miasta. Powodem tego jest wspaniały widok na okolicę, który rozpościera się z zamkowego wzgórza. Dodatkowo warto wybrać się na spacer po murach. U góry znajduje się też pozostałości historycznego pałacu królewskiego.

Katedra (Sé) w Lizbonie

Budowlą, która przetrwała trzęsienie ziemi jest imponująca katedra Sé z XII wieku, będąca najstarszym kościołem Lizbony. Zwiedzania świątyni jest płatne, ale dodatkowo jest możliwość zobaczenia skarbca oraz wejścia na piękny dziedziniec z krużgankiem, gdzie niegdyś stał meczet.

Plac Praça do Comércio

Miejscem spotkań lizbończyków jest położony nad rzeką plac, na środku którego znajduje się pomnik konny króla José I. Tętniąca życiem przez całą dobę część miasta oferuje lokalne restauracje, kawiarenki, muzea oraz sklepy z pamiątkami. Znajduje się tutaj również znany z pocztówek łuk triumfalny – Arco da Rua Augusta. Budowla umożliwia wjazd na górę, na unikatowy punkt widokowy na centrum Lizbony.

Elevador Santa Justa – zabytkowa winda w Lizbonie

Lizbony położona jest na bardzo górzystym terenie, dlatego w mieście nie brakuje publicznych wind. Zdecydowanie najpopularniejszą jest winda Elevador Santa Justa, gdzie zawsze są kolejki. Jest to bowiem jedyna winda pionowa w Lizbonie, pozostałe to kolejki linowo-terenowe. Ponadto na górze znajduje się cudowny taras z widokiem na główną dzielnicę stolicy Portugalii.

Wieża Torre de Belém

Obowiązkowym miejscem do zobaczenia w Lizbonie jest bez wątpienia wieża Belém. Jeden z piękniejszych budynków w całej Europie, zlokalizowany na wodzie robi niesamowite wrażenie. Dojść do niego można po zabytkowym, drewnianym moście.

Lizbońskie żółte tramwaje

Przejażdżką żółtym tramwajem to „must have” każdego turysty. Najlepszą opcją będzie linia nr 28, która przejeżdża przez większość historycznych dzielnic miasta. Podróż trwa 45 minut, podczas której z okna tramwaju podziwiać można m.in. plac Portas do Sol. Warunkiem zdobycia miejsca siedzącego jest wejście na pierwszym przystanku.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...