Przewodnik po Nauplionie

Widok na miasto Nauplion w Grecji

Nauplion to jedno z tych greckich miast, które na długo pozostaje w pamięci zwiedzających. Położone na Peloponezie zachwyca swoim starożytnym klimatem i malowniczym otoczeniem. Ta dawna stolica Grecji zamieszkiwana jest obecnie przez około 15 tysięcy osób, ale każdego roku odwiedzają ją tysiące turystów. Łagodny klimat, kameralne plaże i przepyszna kuchnia przyciągają do Nauplionu. Jak głosi mitologia, osadę założył Nauplios, syn boga Posejdona. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Nauplionu?

Palamidi

Majestatyczna forteca zamkowa, której budowę ukończono w 1714 roku. Położona na wzgórzu o wysokości 216 n.p.m, skąd można podziwiać przepiękna panoramę Nafplio. Zamek nadal jest w bardzo dobrym stanie i jest doskonałym przykładem bardzo trwałej weneckiej architektury fortyfikacyjnej. Do zamku można wejść za pomocą specjalnej ścieżki, składającej się z 999 schodów.

Fort na morzu „Bourtzi”

Symbolem Nauplion jest niewielka wysepka Agioi Theodoroi, położona na środku miejskiego portu. Znajduje się na niej zamek i fort działowy, zbudowany w 1473 roku. Później pełnił on funkcję więzienia, a w latach 1930-1970 luksusowego hotelu. Obecnie to główna atrakcja turystyczna miasta, do której dostać się można tylko łodziami.

Muzeum Archeologiczne

Obowiązkowe miejsce dla fanów greckiej historii. W pięknym budynku przy placu Konstytucji (Syntagma) zobaczyć można szereg eksponatów z czasów prehistorycznych i mykeńskich, w tym niemal w pełni skompletowaną XIV-wieczną zbroję z płyt półcylindrycznych.

Akronafplia

Podczas wycieczki do Nauplionu konieczne trzeba także zobaczyć historyczną skałę u stóp wzgórza Palamidi, gdzie znajdują się pozostałości fortyfikacji miejskiej wraz z ich artylerią. Co ciekawe, wokoło całej góry prowadzona jest piękna nadmorska promenada, której część została wydrążona w skale, tworząc bardzo atrakcyjny dla turystów tunel.

Psaromachalas

Najstarsza dzielnica miasta, składająca się z urokliwych wąskich uliczek, które wiją się stromo ku wzgórzu. W centralnej części Psaromachalas mieści się niewielki plac św. Spirydiona, miejsce spotkań mieszkańców. Ponadto zobaczyć tutaj można pochodzące z XVIII wieku tureckie fontanny-poidła z arabskimi inskrypcjami. Natomiast przy położonym nieopodal kościele św. Spirydiona miała miejsce wielka grecka tragedia – 27 września 1831 roku przed wejściem do świątyni zamordowano, zmierzającego na mszę świętą, pierwszego prezydent kraju Joanisa Kapodistriasa, który przeprowadził szereg reform kraju. Odpowiedzialnymi za zamach okazali się dwaj bracia, członkowie klanu Mawromichalisów, którzy w ten sposób pomścili aresztowanie swojego przywódcy skazanego za niepłacenie podatków.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...