Przewodnik po Lwowie

Front Opery Lwowskiej

Jednym z najpiękniejszych miast wschodniej części Europy bez wątpienia jest Lwów. Ukraiński ośrodek kulturalny oferuje wiele atrakcji dla turystów, dlatego każdego roku tak chętnie odwiedzany jest przez osoby szukające historycznych zabytków, smacznego jedzenia i unikatowego, wschodniego klimatu. Podczas wyjazdu do Lwowa koniecznie trzeba zobaczyć kilka najważniejszych miejsc. Poniżej pięć obowiązkowych atrakcji turystycznych, które powinien każdy zobaczyć podczas swojej wycieczki do Lwowa.

Lwowski Rynek

Największy plac w mieście, który tętni życiem o każdej porze. Otoczony prze 44 przepiękne kamienice, prezentujące różnorodne style architektoniczne, wynikające z bogatej historii miasta. Ważnym punktem rynku jest renesansowa kamienica Bandinellich, która obecnie pełni funkcje Muzeum Historycznego. Niegdyś należała do włoskiego rodu, dlatego posiada klasyczne włoskie patio. Charakterystyczną budowlą na lwowskim rynku jest Czarna Kamienica, która została zbudowana z ciemnego piaskowca, a dla kontrastu ozdobiono ją białymi rzeźbami. Natomiast najlepszym punktem widokom w mieście jest 60-metrowa wieża ratuszowa. Rynek od 1998 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Średniowieczna Katedra Łacińska powstawała ponad 100 lat, dlatego w swoich murach posiada kilka stylów architektonicznych. Wnętrze wypełnia Wielki Ołtarz z marmurowymi kolumnami, posągami świętych i obrazem Matki Bożej Łaskawej. Wokół bazyliki wybudowano kilka mniejszych kapliczek, w tym najbardziej popularną Kaplica Boimów z cudownie rzeźbioną fasadą i niezwykłym sklepieniem.

Cmentarz Łyczakowski

Najstarszy cmentarz we Lwowie obfituje w zabytkowe rzeźby i nagrobki. Pochowano tu wiele słynnych Polaków, m.in. Gabrielę Zapolską oraz Marię Konopnicką. Częścią głównego cmentarza jest wyjątkowy Cmentarzem Orląt Lwowskich, który powstał ku pamięci żołnierzy walczących o obronę miasta. Lwowski cmentarz jest jednym z najstarszych nekropolii w całej Europie i często porównywany jest do paryskiego Pere-Lachaise.

Budynek Oszczędnościowej Kasy Galicyjskiej

Charakterystyczna budowla z kopuła z rzeźbą polskiego artysty Leonarda Marconiego. Znajduje się tutaj Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego, które wśród eksponatów posiada m.in. wiekową porcelanę oraz meble, a wszystkie pomieszczenia są bardzo ciekawie udekorowane.

Opera Lwowska

Wspomniały budynek operowy, mogący pomieścić nawet 1200 osób. Pięknie zdobiony na zewnątrz oraz wewnątrz przez różnych artystów stał się wizytówką Lwowa. Budynek lwowskiej opery można zwiedzieć, choć ze względu na duże zainteresowanie turystów, warto kupić bilety klika dni wcześniej.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...