Przewodnik po Olsztynie

Widok na starówkę w Olsztynie, na pierwszym planie zaparkowane skutery

Olsztyn to jedno z tych miast skrywających wiele pięknych i zabytkowych miejsc, o których mało kto słyszał. Warto wybrać się na wycieczkę do stolicy Warmii i Mazur i odkryć niezwykłe budowlę z czasów średniowiecznych oraz malownicze zakątki warmińskiej krainy. Miasto położone jest od kilkunastoma jeziorami, w tym największym – jeziorem Ukiel, a przez jego centralna część przepływa rzeka Łyna, dzięki czemu to doskonałe miejsce do uprawienia sportowych wodnych. Obszary dzisiejszego Olsztyna zamieszkiwane były już w epoce kamienia. Przez wiele tysiącleci tereny zajmowane były przez plemiona gotów, natomiast współczesna osada została założona w 1345 roku i stanowiła bardzo ważny ośrodek gospodarczy. Bogata historia Olsztyna pozostawiła po sobie liczne zabytki, które konieczne trzeba zobaczyć podczas wizyty w mieście.

Wysoka Brama

Symbol miasta i miejsce spotkań mieszkańców. Spod Wysokiej Bramy wchodzi się na piękną olsztyńską starówkę, gdzie znajduje się wiele zabytkowych budowli oraz restauracji i pubów. Wysoka Brama została wybudowana w czasach średniowieczach, aby pełnić funkcje obronną i obserwacyjną. Później mieściło się tu więzienie, biuro meldunkowe, a nawet mieszkania. Aktualnie Wysoka Brama to nisko budżetowy hotel w najlepszej lokalizacji w mieście.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Majestatyczny gotycki zamek to największy zabytek Olsztyn. Ceglana fortyfikacja została wybudowana w XIV wieku i przez kolejne stulecia ją rozbudowywano. W zamku znajdował się niegdyś miejski skarbiec, a później mieszkał w nim sam Mikołaj Kopernik. Aktualnie w Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się popularne wśród turystów Muzeum Warmii i Mazur.

Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie

Planetarium powstało ku pamięci Mikołaja Kopernika, a jego wielkie otwarcie miało miejsce w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma, czyli dokładnie 19 lutego 1973 roku. Jest to drugie co do wielkości planetarium w kraju. Przy Planetarium znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, będące jednocześnie miejskim punktem widokowym, z którego najlepiej widać całą panoramę Olsztyna.

Ławeczka Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik był ważną postacią dla Olsztyna, dlatego jego pamięć została uczczona za pomocą pomnika-ławeczki. Wykonana z brązu rzeźba przestawia Mikołaj Kopernik siedzącego na ławeczce. Pomnik astronoma znajduje się rynku, w sercu Starego Miasta, i jest najczęściej fotografowanym miejscem w Olsztynie.

Olsztyńskie Jeziora

Podczas pobytu w Olsztynie warto wybrać się nad jedno z aż 16 lokalnych jezior. Stanowią one ponad 8 procent powierzchni miasta, a dokładnie 725 ha. Malownicze kąpielisk i rozbudowana infrastruktura do uprawiania sportów wodnych zapewni doskonałą opcję na letni wypoczynek.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...