Przewodnik po Olsztynie

Widok na starówkę w Olsztynie, na pierwszym planie zaparkowane skutery

Olsztyn to jedno z tych miast skrywających wiele pięknych i zabytkowych miejsc, o których mało kto słyszał. Warto wybrać się na wycieczkę do stolicy Warmii i Mazur i odkryć niezwykłe budowlę z czasów średniowiecznych oraz malownicze zakątki warmińskiej krainy. Miasto położone jest od kilkunastoma jeziorami, w tym największym – jeziorem Ukiel, a przez jego centralna część przepływa rzeka Łyna, dzięki czemu to doskonałe miejsce do uprawienia sportowych wodnych. Obszary dzisiejszego Olsztyna zamieszkiwane były już w epoce kamienia. Przez wiele tysiącleci tereny zajmowane były przez plemiona gotów, natomiast współczesna osada została założona w 1345 roku i stanowiła bardzo ważny ośrodek gospodarczy. Bogata historia Olsztyna pozostawiła po sobie liczne zabytki, które konieczne trzeba zobaczyć podczas wizyty w mieście.

Wysoka Brama

Symbol miasta i miejsce spotkań mieszkańców. Spod Wysokiej Bramy wchodzi się na piękną olsztyńską starówkę, gdzie znajduje się wiele zabytkowych budowli oraz restauracji i pubów. Wysoka Brama została wybudowana w czasach średniowieczach, aby pełnić funkcje obronną i obserwacyjną. Później mieściło się tu więzienie, biuro meldunkowe, a nawet mieszkania. Aktualnie Wysoka Brama to nisko budżetowy hotel w najlepszej lokalizacji w mieście.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Majestatyczny gotycki zamek to największy zabytek Olsztyn. Ceglana fortyfikacja została wybudowana w XIV wieku i przez kolejne stulecia ją rozbudowywano. W zamku znajdował się niegdyś miejski skarbiec, a później mieszkał w nim sam Mikołaj Kopernik. Aktualnie w Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się popularne wśród turystów Muzeum Warmii i Mazur.

Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie

Planetarium powstało ku pamięci Mikołaja Kopernika, a jego wielkie otwarcie miało miejsce w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma, czyli dokładnie 19 lutego 1973 roku. Jest to drugie co do wielkości planetarium w kraju. Przy Planetarium znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, będące jednocześnie miejskim punktem widokowym, z którego najlepiej widać całą panoramę Olsztyna.

Ławeczka Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik był ważną postacią dla Olsztyna, dlatego jego pamięć została uczczona za pomocą pomnika-ławeczki. Wykonana z brązu rzeźba przestawia Mikołaj Kopernik siedzącego na ławeczce. Pomnik astronoma znajduje się rynku, w sercu Starego Miasta, i jest najczęściej fotografowanym miejscem w Olsztynie.

Olsztyńskie Jeziora

Podczas pobytu w Olsztynie warto wybrać się nad jedno z aż 16 lokalnych jezior. Stanowią one ponad 8 procent powierzchni miasta, a dokładnie 725 ha. Malownicze kąpielisk i rozbudowana infrastruktura do uprawiania sportów wodnych zapewni doskonałą opcję na letni wypoczynek.


Zwiedzanie Karlowych

Czechy skrywają wiele pięknych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym ...

5 najpiękniejszych

Europa wypełniona jest przepięknymi miastami. W każdym jej zakątku można ...

Zwiedzanie Rovinj

Piękne miasteczko, położone na chorwackiej wyspie Istria, czyli Rovinj to ...

Zwiedzanie Pragi

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ...

Zwiedzanie Brna

Poszukując ciekawego miasta na wycieczkę w tegorocznym sezonie urlopowym warto ...