Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, idealne na krótką wycieczkę. Jednym z takich miejsc jest Lublana, która oferuje przepiękne zabytki, cudowną architekturę oraz wspaniałą kulturę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd właśnie do stolicy Słowenii. A dojazd jest wygodny za sprawą dróg ekspresowych. Poniżej najważniejsze zabytki miasta, które są obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Lublany.

Wzgórze Zamkowe

Niezwykle ciekawym miejscem jest Wzgórze Zamkowe, do którego prowadzi szereg pieszych ścieżek. Niegdyś znajdował się tu średniowieczny słoweński zamek, a dziś jest to miejsce spotkań oraz unikatowa przestrzeń kulturalna stolicy Słowenii z pięknym, ale bardzo nowoczesnym zamkiem, wybudowanym w XIX wieku. Wzgórze Zamkowe to najlepsze miejsce na zobaczenia wspaniałej panoramy miasta. Na Ljubljanski grad kursuje też specjalna kolejka, która jest lepszą opcją w przypadku wyjazdu z dziećmi.

Smoczy most

Główna rzeka miasta Ljubljanica posiada kilka mostów, które pozwalają na swobodne poruszanie się po stolicy. Najsłynniejszy jest Smoczy Most, gdyż w każdym jego rogi znajduje się wyjątkowy posąg smoka. Konstrukcja stanowi wizytówkę miasta oraz główny przykład słoweńskie architektury secesyjnej.

Potrójny Most (Tromostovje)

Również cennym zabytkiem architektonicznym jest Tromostovje, czyli Potrójny Most. Bez wątpienia stanowi on symbol architektoniczny miasta. Skład się z trzech niezależnych części, gdzie całkowicie został wyłączony ruch kołowy. Wśród innych zabytkowych mostów Lublany wymienić należy Mesarski Most z rzeźbami i kłódkami.

Arkady Plečnika

Pomiędzy mostami znajduje się niezwykły plac miejski, wzorowany na włoskich rynkach z okresu renesansu. Działa tu najlepsze miejskie targowisko oraz liczne restauracje z lokalną kuchnią. Ponadto można zobaczyć tu niezwykłe słoweńskie budynki, w tym jeden z unikatowym muralem.

Katedra św. Mikołaja

Obowiązkom zabytkiem Lublany jest barokowa katedra św. Mikołaja, wybudowana w latach 1701-1706. Pięknie zdobione wnętrze zachwyci każdego. Budowla ma typowy włoski styl. Warto dodać, że kopuła katedry powstała dopiero 140 lat później.

Kavarna Neboticnik

Przyjemny artystyczny klimat i najlepszy punkt widokowy w Lublanie – mowa o kawiarni Neboticnik. Znajduje się ona na dachu jednego z najwyższych budynków miasta. Oferuje cudowne widoki na wzgórze zamkowe, stare miasto oraz okoliczne miejscowości. Warto to miejsce odwiedzić również ze względu na schody w stylu art deco.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...