Nowe przepisy dla rowerzystów

Przepisy roweroweLatem wejdzie w życie znowelizowana ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. Nowela wprowadzi szereg zmian usprawniających poruszanie się rowerem po drogach publicznych i przestrzeni miejskiej.

Jakiekolwiek zmiany były długo wyczekiwane przez miłośników jednośladów. Niestety Polska konsekwentnie pozostawała pod względem przepisów dla rowerzystów skansenem. Tym bardziej cieszy, iż w końcu ustawodawca zainteresował się tematem.

Co konkretnie zmienia znowelizowany kodeks drogowy? Rower stanie się pojazdem dużo bardziej uprzywilejowanym:

– W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne mogą stwarzać zagrożenie dla rowerzysty (np. z powodu deszczu lub śnieżycy jest on gorzej widoczny), będzie on miał prawo poruszać się po chodniku. Dotychczas mógł to zrobić jedynie w sytuacji, gdy chodnik miał szerokość przynajmniej 2m i ciągnął się wzdłuż jezdni, na której dopuszczalna prędkość poruszania się wynosiła powyżej 50k/h.

– Rowerzysta będzie mógł wymijać wolno jadące pojazdy i stojące w korkach, wykonując ten manewr z ich prawej strony.

– Samochód skręcający w drogą poprzeczną będzie musiał ustąpić pierwszeństwa rowerowi jadącemu na wprost po jezdni lub po pasie ruchu dla rowerów.

– Będą mogły powstawać pasy ruchu dla rowerów na jezdniach oraz śluzy rowerowe na skrzyżowaniach.

– W sytuacjach, gdy nie stworzy to zagrożenia, rowerzyści będą mogli jechać obok siebie.

7 komentarzy do artykułu

 1. henry pisze:

  No tylko słabo, że nie zlikwidowali zakazu przejeżdżania na przejściu. Przynajmniej na tych z sygnalizacją powinni, przecież to absurd i nie ma żadnego sensownego uzasadniania,a rowerzystom bardzo utrudnia życie.

 2. jumex pisze:

  kuwa, dokładnie. debilny przepis, który łamię, bo utrudnia życie…

 3. kazik pisze:

  Przepisy przepisami, ale jak się mentalność kierowców nie zmieni to lepiej nie będzie. Codziennie dojeżdżam rowerem do pracy i muszę mieć oczy dookoła głowy, bo ludzie nie zwracają uwagi na rowerzystów. Na zasadzie – mi się nic nie stanie, więc wymuszam. Tak jak ostatnio bylo z tymi tirowcami – „Wal w osobówkę”, tylko że tutaj „Wal w rower”.

  Więcej kultury, ludzie.

 4. jesion pisze:

  Popieram panów powyżej – zakaz przejeżdżania rowerem po przejściu dla pieszych to absurd nad absurdami. Niech w końcu ktoś to zmieni!

 5. jamex pisze:

  dobra, nie chcę tu biadolić, ale wygląda na to, że te przepisy są tylko po to, żeby nawstawiać więcej mandatów. MSWiA już szykuje ustawę, dzięki której policja będzie mogła karać rowerzystów mandatem. za co naprzykład? 50 złotych za jazdę po chodniku, jeżeli obok jest ścieżka, czyli pewnie w sytuacji, gdy będzie po drugiej stronie jezdni też?! kto wie, jak są wytyczone w Polsce ścieżki ten płacze

 6. looper pisze:

  Z tego co mi wiadomo, to nie musisz jechać po ścieżce, jeśli jest z drugiej strony jezdni, tj. nie wlepią Ci za to mandatu. Ale lepiej to spr, bo głowy nie dam sobie urwac…

 7. szofer pisze:

  Sporo jeżdżę rowerem (raczej rekreacyjnie), ale jestem też kierowcą i widzę, ile problemu narobiły te przepisy. Szczególnie chodzi o obowiązek ustępowania drogi przy skręcaniu, jeżeli przebiega tam ścieżka rowerowa. Rowerzysta po takiej ścieżce porusza się często z prędkością przekraczającą 30 km/h. To nie jest pieszy, którego zauwazymy w porę bez problemu. Takiego sprintera po prostu łatwo przeoczyć. Rozwiązanie? Sam nie wiem. Czuję jedynie, iż mieszanie ruchu samochodów i rowerów to jakiś ślepy zaułek. Nie da rady.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...