Przewodnik po Dubrowniku

Widok na zabytkowe miasto położone na skalistym wybrzeżu morza

Perła Adriatyku i jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Chorwacji, Dubrownik jest miastem wyjątkowym pod wieloma względami. Intrygujące jest już samo położenie, w najdalej wysuniętym regionie kraju – Dalmacji Południowej, oddzielonej od reszty terytorium 10 kilometrowym pasem nadmorskiego terenu, należącego do Bośni i Hercegowiny. Warto wybrać się tam choćby na jeden dzień, aby doświadczyć uroku niezwykłej architektury tego historycznego miasta. Nawet dość wysokie ceny nie są w stanie odstraszyć ponad 3 mln turystów odwiedzających co roku to miejsce.

Dubrownik obejmuje spory obszar rozciągnięty na zboczach okolicznych wzgórz. Słynne Stare Miasto, z zachowanym w całości średniowiecznym układzie urbanistycznym, ukryte za ogromnymi murami obronnymi, od 1979 r. wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można, a nawet trzeba zobaczyć je z dwóch perspektyw. Pierwszą są, już wspomniane, mury miejskie. Można na nie wejść i przejść ok. 2 km dookoła dubrownickiej starówki. Z tej wysokości będziemy cieszyć się widokiem starych budynków i kamienic, pięknych wąskich uliczek, zabytków i klifowego wybrzeża Adriatyku. W cenę biletu jest także wliczone zwiedzanie wolnostojącej twierdzy Lovrijenac. Następnie, zmieniając perspektywę, spacer ulicami starówki watro rozpocząć od bramy Pile, będącej najstarszym wejściem do Dubrownika. Posąg nad wejściem to święty Błażej, patron miasta.

Dalej rozpoczyna się główna ulica Stradun, o długości ok. 300 m, będąca szerokim bulwarem, z licznymi sklepikami i lokalami gastronomicznymi. Na Starym Mieście znajdują się niemal wszystkie, liczne zabytki, m.in. Klasztory Klarysek i Franciszkanów z jedną z najstarszych na świecie aptek, Wielka Fontanna Onufrego, Pałac Rektorów i wiele innych. Interesującą opcją jest wykupienie 1,5 godzinnej pieszej wycieczki z przewodnikiem. Nie tylko upewni się on, że niczego nie pominęliśmy, ale również przybliży nam historię kulturowego dziedzictwa Dubrownika. Niezwykłość tego miejsca przyciąga również ekipy filmowe. Wśród licznych ofert atrakcji, znajdziemy gratkę dla fanów serialu „Gry o Tron” i sagi Gwiezdnych Wojen, części „Ostatni Jedi” – zorganizowaną wycieczkę tropem filmowych ujęć.

Gdy zmęczeni tłumem i gwarem zapragniemy odrobiny odpoczynku, możemy gondolką wjechać na szczyt wzgórza Srd i stamtąd podziwiać panoramę miasta i okolicznych wysp. Znajduje się tam platforma i restauracja z widokiem. Do bardziej aktywnych turystów skierowane są oferty wycieczek kajakowych i zwiedzanie miasta od strony Adriatyku. Oczywiście wakacje w Chorwacji to przede wszystkim chęć plażowania i zanurzenia w błękitnym morzu, jednak Dubrownik nie jest do tego idealnym miejscem. Tutejsze plaże to raczej krótkie i kamieniste fragmenty wybrzeża, a dodatkowo część z nich jest płatna, bo należące do pobliskich hoteli lub restauracji. W celu odpoczynku na piaszczystej plaży powinniśmy wybrać się na wycieczkę statkiem lub promem na wyspę Lopud i plaże Sunj lub na jedną z wysp Archipelagu Elafickiego.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...