Rower – nowoczesne rozwiązanie

Rower miejskiCodzienna jazda rowerem na pewno przyniesie każdemu więcej korzyści niż strat. Oczywiście, jak ze wszystkim, trzeba zachować umiar i rozsądek. Jeśli tylko możemy, spróbujmy nawet i do pracy zacząć dojeżdżać rowerem, zwłaszcza wiosną i latem. Taka kilkutygodniowa zamiana dobrze wpłynie na nasze zdrowie i odciąży trochę środowisko naturalne.

Podczas jazdy rowerem zaczynają działać inne partie mięśni niż podczas chodzenia, wzmacnia się kręgosłup, zwłaszcza jego dolny odcinek. Każdy wysiłek fizyczny przyczynia się poprawienia wydolności serca i płuc. Organizm zostaje lepiej dotleniony, przez co zaczyna lepiej działać, mniej się wtedy choruje i poprawia się ogólny nastrój, również, dlatego, że wysiłek powoduje uwolnienie endorfiny, czyli hormonu szczęścia. Oczywiście, aby tak się stało, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Rower musi być dobrze dobrany i ustawiony odpowiednio do naszego wzrostu tak, aby nie męczyć kręgosłupa i nadgarstków, bo kiedy źle dobierzemy wysokość siodełka i kierownicy dyskomfort spowoduje szybką rezygnacje z jazdy.

Na jazdy po mieście lepiej mieć tzw. rowery miejskie albo trekkingowe, których budowa i rama sprawia, że siedzi się na nich w pozycji wyprostowanej lub bardzo do niej zbliżonej. Dłuższa jazda „góralami” po szosach jest bardzo męcząca i obciążająca plecy i ręce. Rowery muszą być sprawne i wyposażone w odpowiednią ilość odblasków, świateł i choćby jeden hamulec. Musi też być dzwonek, a jazda po mieście będzie bezpieczniejsza, jeśli zamontujemy lusterko wsteczne.

Częstsze zamienianie samochodu na rower lub całkowita rezygnacja z jazdy autem to też korzyści finansowe. Mniej zaczniemy wydawać na benzynę, która jest coraz droższa, zniknie problem z parkowaniem. Posiadanie samochodu generuje i inne koszty. Po policzeniu ich okaże się, że, jeżeli zimą dojeżdżać będziemy autobusem, a w pozostałe miesiące rowerem – zaoszczędzimy niezłą sumkę, którą wydać można na wymarzone wakacje. Dojazd do pracy rowerem okazać się może szybszy niż samochodem, bo unikamy stania w korkach podczas godzin szczytu.

Najważniejszym argumentem, który przekonuje do częstszego przesiadania się na rower coraz większej rzeszy ludzi, jest dbanie o środowisko naturalne. Mniej aut to przecież mniej niebezpiecznych związków, które dostają się do atmosfery podczas pracy silników spalinowych. Kiedy sezon rowerowy się skończy zamieńmy jednoślad na autobus, który i tak kursuje, bez względu na to czy nim jedziemy czy nie. Jeśli nie mamy możliwości poruszania się komunikacja miejską, postarajmy się jeździć samochodem większą grupą osób. Bezsensowne i groźne dla środowiska jest to, kiedy każdy dojeżdża indywidualnie do pracy swoim samochodem wiedząc, że jego sąsiad pracuje tam gdzie my albo w drodze do naszej pracy.

4 komentarze do artykułu

 1. Edyta pisze:

  Rower to nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Moim zdaniem jazda na rowerze to prawdziwa przyjemność, po pierwsze dbamy o formę i zdrowie, po drugie dbamy o środowisko, po trzecie nasza kieszeń nie jest nadszarpnięta opłatami za benzynę 🙂 ostatnio dostałam od męża nowy rower Simple od GIanta i niesamowicie się cieszę, że mogę już swobodnie i bez obaw znowu jeździć na rowerze do pracy. Niestety mój poprzedni rower przeżył 8 lat i już nie daje rady. Za to mam nowy i mogę znowu cieszyć się urokami jazdy na rowerze.

 2. henry pisze:

  Zgadzam się – rower to pojazd przyszłościi myślyę tak nie tylko ze względu na energię, której zaczyna brakować w świecie. To także miejsce, bo miasta są vcoraz bardziej zatłoczone. Nie ma opcji, żeby było dalej jak teraz – każdy samochodem się wozi. Rowery plus zadaszone ścieżki rowerowe, żeby można było jeździć niezależnie od warunków pogodowych!

  @Edyta – ja jestem fanem Unibike. Najpierw miałem Evolution, a rok temu przesunąłem się półkę w górę i teraz mam Flite. Rewelacyjny stosunek ceny do jakości, żaden zagraniczak go nie przebije 🙂

 3. jumex pisze:

  unbike – również polecam. ogólnie jak ktoś się zastanawia, jakiej firmy rower wybrać, to odpowiedź jest prosta – polskie. mamy unibike, kross, mbike – rewelacyjne konstrukcje w bardzo dobrych cenach. zagraniczny sprzęt tego nie przebije, bo po opłatach celnych jest dużo droższy. poza tym u nas praca wciąż jest tania w porównaniu z zachodem, a jakościowo nie odbiegamy.

 4. LL pisze:

  A zna ktoś tę firmę Mbike? Dobra jest? O Krossie słyszałem, ale tej nie znam, za to widziałem ich rowery w sklepie i wyglądają spoko


Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...

Zwiedzanie Wiednia

Planując krótki urlop, należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy zwiedzać, ...