Burza w górach jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem meteorologicznym, gdyż towarzyszy jej deszcz oraz wyładowania elektryczne. Górskie ścieżki stają się śliskie, a skruszone skały mogą spadać na dół powodując urazy. Najczęściej burza występują około 12:00-14:00, dlatego w tych godzinach lepiej skryć się w schronisku. Najlepsze i najbezpieczniejsze górskie wycieczki zawsze rozpoczynają się o świcie.

Decydując się na górską wyprawę należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach, dzięki którym zapobiegniemy groźnym sytuacjom i będziemy cieszyć się z pięknych widoków. Każdy, kto wybiera się w góry powinien uprzednio:

  1. Sprawdzić prognozę pogody. W przypadku zapowiedzi burz i ulew, wycieczkę należy przełożyć na inny termin. Ewentualnie zmienić trasę i pospacerować po niższych partiach gór. Silny wiatr i rzęsisty deszcz mogą zniechęcić do dalszej eksploracji górskich terenów.
  2. Przygotować się na nagłe sytuacje. Umiejętność określenie odległości burzy pozwoli zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wycieczki. Łatwo to obliczyć wsłuchując się w grzmot i obserwując błysk. Prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu wynosi 332 m/s, a więc jeśli 6 sekund po zobaczeniu na niebie pioruna usłyszmy grzmot znaczy, że epicentrum burzy jest tylko 2 km od nas i należy jak najszybciej schronić się w bezpiecznym miejscu.
  3. Naładować telefon komórkowy. Wezwanie pomocy bez sprawnego telefonu jest bardzo trudne. Ponadto telefon wysyła ratownikom dokładną lokalizację, co znacząco przyspiesza akcję ratunkową.
  4. Zachować wzmożoną ostrożność. Podczas burzy w górach należy unikać otwartych przestrzeni, zbiorników wodnych, metalowych elementów oraz skalnych zboczy. Wszystkie te miejsca mogą sprzyjać urazom w czasie silnego wiatru i wyładowań atmosferycznych.
  5. Oddalić się o innych. Wbrew pozorom trzymanie się za ręce w czasie burzy to zły pomysł. Należy się rozproszyć się, ale pozostać w zasięgu wzroku. W sytuacji porażenia piorunem ucierpi najmniej osób. Po takim zdarzeniu należy od razu wezwać pomoc, dzwoniąc na 601 100 300 lub 112 i wykonać pierwszą pomoc osobie poszkodowanej.

 

Ostatnie tragiczne wydarzenia pokazały, jak niska jest świadomość polskiego społeczeństwo odnośnie zagrożeń w górach. Konwencje burz na trudnym terenie bywają nie do przewidzenia, dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo jeszcze przed wyjściem w góry. Wiedza i pokora pozwolą uniknąć w przyszłości groźnych sytuacji, dlatego edukowania wszystkich amatorów górskich wycieczek stanowi ważny aspekt działalności szkół, urzędów oraz różnych instytucji. Dzięki temu jest nadzieje, że nigdy więcej w polskich górach nie dojdzie do śmiertelnych wypadków podczas burzy.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...