Czy można już podróżować?

bagaż na lotnisku

Swoją działalność po epidemii koronawirusa stopniowo wznawia sektor turystyczny. Coraz więcej krajów umożliwia wjazd na swoje terytorium turystom z Polski. W niektórych państwach nadal obowiązują jednak ograniczenia.

Podróżowanie po epidemii

Od 17 czerwca podróżować można w granicach Unii Europejskiej. Wznowiony został międzynarodowy ruch kolejowy, a także, częściowo, lotniczy. Obecnie kwarantanna po powrocie na teren Polski dotyczy jedynie osób przyjeżdżających z krajów spoza krajów wspólnoty europejskiej.

Obowiązek kwarantanny po przylocie nadal utrzymany został w niektórych krajach, w tym Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. W tej ostatniej nakaz dla Polaków zniesiony zostanie 10 lipca. W Irlandii kwarantanna ma zostać utrzymana co najmniej do 20 lipca.

Popularne wakacyjne kierunki zostały otwarte dla turystów

Lista krajów, w których spędzić można tegoroczne wakacje, zmienia się dynamicznie. Obecnie granice dla turystów z Polski otworzyły m.in. Włochy, Portugalia, Chorwacja, Hiszpania, Grecja, Malta, Bułgaria oraz Czarnogóra.

Turystów przyjeżdżających do tych państw z terenu Polski lub innego kraju Unii Europejskiej, lub strefy Schengen nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Na wielu lotniskach liczyć należy się z jednak kontrolami temperatury, a także innymi obostrzeniami, zależnymi od kraju podróży. Przed przylotem na Cypr, do Hiszpanii oraz Grecji konieczne jest wypełnienie formularza na temat stanu zdrowia.

Portugalia otworzyła granice dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, jednak w przypadku podróży na Maderę i Azory niezbędne jest okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub wykonanie go na lotnisku. We Włoszech konieczne jest noszenie maseczek w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, a także środkach transportu zbiorowego. W niektórych regionach krajów, w tym Kampanii oraz Lombardii, obowiązek zakrywania nosa oraz ust obowiązuje również na terenach otwartych.

Kraje spoza Unii Europejskiej

Do końca lipca 2020 roku wstrzymane są międzynarodowe loty rejsowe na teren Gruzji. Realizowane mogą być natomiast loty czarterowe. Po przybyciu na miejsce konieczne jest jednak odbycie 14-dniowej kwarantanny. Obecnie trudno określić, jakie konkretnie obostrzenia czekać będą na turystów indywidualnych po zniesieniu restrykcji dotyczących podróżowania.

Aktualnie przebywający na terenie Gruzji mają obowiązek zakrywania ust i nosa w transporcie publicznym, taksówkach oraz zamkniętych miejscach publicznych. Dodatkowo konieczne jest zachowywania 2-metrowej odległości od innych osób. Obowiązkiem pilotów i przewodników wycieczek zorganizowanych ma być natomiast monitorowanie temperatury ciała turystów. Hotele powinny zachowywać wysokie standardy sanitarne, a także zapewnić turystom stały dostęp do preparatów dezynfekujących. Ograniczenia w ruchu turystycznym nadal obowiązują również w Azerbejdżanie oraz Armenii.

Zakaz wjazdu dla turystów oraz kwarantannę zniosła natomiast Turcja. Przywrócono również loty międzynarodowe z niektórych europejskich lotnisk. Ruch lotniczy został wznowiony także w Egipcie. Nadal konieczne jest jednak noszenie maseczek w przestrzeni publicznej.


Przewodnik po Naupli

Nauplion to jedno z tych greckich miast, które na długo ...

Przewodnik po Dubrow

Perła Adriatyku i jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Chorwacji, Dubrownik ...

Przewodnik po Odessi

Odessa jest miastem obwodowym w granicach Ukrainy położonym na wybrzeżu ...

Przewodnik po Frankf

Jednym z niemieckich miast, które kojarzą się z prężnym rozwojem ...

Przewodnik po Brisba

Ponad 30-stopniowa temperatura, wysoka wilgotność oraz kangury, czyli cudowna Australia ...