Green Velo – Wschodni Szlak Rowerowy

green velo

Green Velo to niezwykły i największy w Polsce szlak rowerowy. To autostrada rowerowa, która ma obejmować 1985 kilometrów długości i połączyć pięć województw kraju. Trasa będzie biegła przez województwo Warmińsko – Mazurskie (393 km), Podlaskie (596 km), Lubelskie (345 km), Podkarpackie (433 km), a także Świętokrzyskie (211 km).

Warto nadmienić, że projekt Green Velo realizowany jest przy współpracy z Unią Europejską. Wartość przedsięwzięcia wynosi 300 milionów złotych. Unijne wsparcie obejmuje 85% wartości, zaś pozostała kwota dzielona jest pomiędzy budżet państwa (10%), a samorządy zaangażowanych pięciu województwa (5%).

3 czerwca został oddany do użytku 28-kilometrowy odcinek w powiecie węgorzewskim. Należy podkreślić, że jest to bardzo bezpieczny odcinek szlaku rowerowego, gdyż jest oddzielony od ruchu samochodowego. Został poprowadzony nowymi drogami rowerowym, a we wschodniej części trasy wyremontowanym nasypem dawnej linii kolejowej. Na trasie znajdują się cztery Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR).

Początek oddanego do użytku odcinka w województwie warmińsko–mazurskim rozpoczyna się w miejscowości Leśniewo, gdzie zobaczyć można dwie niedokończone śluzy. Na dalszych odcinkach trasy, w okolicach miejscowości Trygort, nad samym jeziorem Mamry, które jest drugim co do wielkości jeziorem w Polsce, rowerzyści mogą skorzystać z pomocy MOR – ów i zregenerować siły. W dalszej kolejności szlak rowerowy prowadzi przez Węgorzewo, które posiada wiele atrakcji turystycznych i liczne ścieżki rowerowe. Następnie podróżując na wschód szlakiem Green Velo można dotrzeć do Gołdapi. Aktualnie trasa kończy się przed miejscowością Banie Mazurskie. Docelowo ma prowadzić nasypami do Gołdapii, stamtąd przez Puszcze Romnicką na Suwalszczyznę i Podlasie. Odcinek ten będzie liczył około 100 kilometrów i w całości będzie wydzielony z ruchu samochodowego. Zielony fragment szlaku znajduje się na oficjalnym portalu www.greenvelo.pl na interaktywnej mapie trasy.

Cała autostrada rowerowa, która ma połączyć pięć województw Polski Wschodniej ma być oddana do końca grudnia 2015 roku.


Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...

Najciekawsze szlaki

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca ...

Nordic walking - dla

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym ...

Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...