Kontuzje rowerzysty

KontuzjaKontuzje to, wbrew pozorom, nie tylko przypadłość zawodowych sportowców, ale każdego człowieka, który po prostu porusza się o własnych siłach. Każdy uraz mięśni, kości i stawów oraz stłuczenie można nazwać kontuzją. Ilość i wielkość urazów zależy od stylu życia, wieku i sprawności człowieka. Najbardziej na kontuzje narażone są osoby zawodowo uprawiające różne sporty oraz te, które w ogóle nie dbają o sprawność swojego ciała.

Ludzie uprawiający sport narażenie są na dwa rodzaje kontuzji:

  • wynikające z przetrenowania – dochodzi do nich wtedy, gdy ciało eksploatowane jest za bardzo i mięśnie i stawy po prostu nie wytrzymują. Dochodzi do np. zerwania mięśni i ścięgien.
  • kontuzja może się też przytrafić wtedy, gdy niedostatecznie lub wcale nie rozgrzejemy organizmu przed wysiłkiem fizycznym. Tak jak w przypadku przetrenowania, może dojść do naderwań, skręceń stawów, a także do bolesnych skurczy, które można odczuwać przez kilka kolejnych dni.

Ludzie, którzy nie zmuszają się do żadnej aktywności fizycznej, też mogą boleśnie odczuć tego skutki. Zastałe stawy i ścięgna oraz nierozciągane mięśnie i kręgi w kręgosłupie mogą ulec urazowi nawet podczas zwykłego schylenia się po coś z podłogi. Podczas poślizgu zimą na chodniku osoby mniej sprawne mają większe szanse na upadek, ponieważ ich koordynacja ruchowa jest słabsza, a i po samym upadku trudniej zazwyczaj jest im się podnieść. Więc, aby zapobiegać kontuzjom, wystarczy przynajmniej dwa razy w tygodniu gimnastykować się po 20-30 minut.

Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane, wystarczy zwykły stretching, czyli rozciąganie i uelastycznianie mięśni, a także rozgrzewanie stawów. Kolejną ważną rzeczą jest prawidłowe odżywianie się. W diecie każdego człowieka w zależności od jego wieku powinny się znaleźć produktu, które dostarczają organizmowi odpowiednie dawki witamin i mikroelementów, które są budulcem mięśni i kości. Jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana, wtedy człowiek mniej choruje, a jego ciało jest mniej podatne na urazy.

Jeśli dojdzie już do jakiejś kontuzji np. skręcenie stawu skokowego lub złamanie, należy je dobrze wyleczyć i przez jakiś czas po ustaniu bólu oszczędzać dane miejsce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te urazy będą powracać zwłaszcza wtedy, gdy upłynie zbyt mało czasu po ich powstaniu, warto wtedy chronić te miejsca np. opaskami magnetycznymi albo bandażami elastycznymi.

Jeden komentarz do artykułu

  1. Edyta pisze:

    Kontuzje to prawdziwe utrapienie…. pamiętam jak kilka lat temu złamałam nogę na stoku narciarskim, jedną z metod rehabilitacji jaką polecił mi lekarz była jazda na rowerze. Wzięłam wtedy rower męża – bo był bardziej przystosowany do „trudnej” jazdy po nierównym terenie (o ile dobrze pamiętam to był jeden z rowerów Gianta przystosowany do off roadu)i zaczęłam jeździć. Codzienne, regularne ćwiczenia pomogły. Myślę, że gdyby nie rower wtedy, to dziś mogłabym odczuwać negatywne skutki tej kontuzji.


Przewodnik po Londyn

Uznawane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych dla turystów ...

Będą antykryzysowe

Nowy program dotyczący turystyki wejdzie w życie? Rząd pracuje nad ...

Pomoc rządu dla bra

Nie da się ukryć, że branża turystyczna jako jedna z ...

Przewodnik po Elblą

Początek istnienia Elbląga datuje się na 1237 rok, co czyni ...

Zagrożenie koronawi

Epidemia koronawirusa budzi przerażenie na całym świecie. Liczba zgonów w ...