MSZ dla podróżnych

pilot turystyczny

Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstał portal, który ma zwiększyć bezpieczeństwo polskich turystów za granicą. Korzystając z „Odyseusza” osoba przebywająca w innym kraju, będzie mogła zarejestrować swoją podróż. Umożliwi to służbom konsularnym udzielenie szybkiej i skutecznej pomocy w razie nagłej potrzeby.

Rejestracja w programie jest bezpłatna, a dokonuje się jej na stronie Ministerstwa pod adresem www.odyseusz.msz.gov.pl. Dzięki portalowi MSZ będzie posiadało informacje o ilości osób przebywających w danym regionie. Ma to zapobiegać między innymi sytuacjom takim jaka ostatnio miała miejsce w Nepalu, gdzie po zejściu lawiny zginęło trzech polaków, jednak informacje o ofiarach potwierdzono bardzo późno. Jak podkreśla szef MSZ mobilność rodzimych turystów jest coraz większa, toteż ważne jest by odpowiednie służby mogły szybko i sprawnie reagować na pojawiające się problemy, co umożliwi między innymi przeprowadzenie szybkiej akcji ratunkowej.

Ogromną zaletą systemu będzie możliwość dotarcia do poszkodowanych, nawet w przypadku gdy nie będzie działać sieć komórkowa, a to wszystko dzięki umieszczonych przez nich informacjom. Do działań, które będą podejmowane przez MSZ w ramach pomocy należy nawiązanie kontaktu z podróżnym, udzielenie wsparcia oraz niezbędnych informacji przez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną, informowanie o działaniu danej placówki.

Dzięki Odyseuszowi również podróżni będą mogli odbierać wiadomości umieszczane przez MSZ, np. dotyczące sytuacji kryzysowych, i prawdopodobieństwa ich wystąpienia w danym regionie. System ma być także rozbudowany o możliwość rejestracji do udziału w wyborach osób przebywając zagranicą.

Korzystanie z portalu możliwe będzie za pośrednictwem urządzeń stacjonarnych i mobilnych, przy czym w przypadku tych drugich usługa będzie włączana automatycznie i nie będzie wymagała instalowania dodatkowych aplikacji. Można w nim zarejestrować zarówno krótką podróż, podając swoje dane wraz z danymi osób towarzyszących, miejsce i czas pobytu lub jego etapy. Dla osób, które podróżują regularnie, lub ich podróże są długoterminowe, przewidziano możliwość założenia konta i aktualizowania w nim swoich danych. Po zarejestrowaniu do użytkownika zostanie wysłany mail potwierdzający i, dodatkowo raz w roku, wiadomość przypominająca o konieczności zaktualizowania informacji. W celu ochrony danych osobowych będą one usuwane z portalu w przypadku podróży krótkoterminowych po 14 dniach od zakończenia podróży, a w przypadku dłuższych wyjazdów po roku, chyba że użytkownik zaktualizuje swoje dane w systemie.

Odyseusz zastępują dotychczasowy portal dla turystów e-konsulat. Po wejściu na tę stronę użytkownik zostanie automatycznie przekserowany do nowego portalu.


Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...

Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...