Nadmorski szlak rowerowy R – 10

Opony rowerowe

Nadmorski Szlak Hanzeatycji nazywany również Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym wokół Bałtyku R-10 wchodzi w skład sieci EuroVelo (EV10), która biegnie dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Cała trasa liczy prawie 8000 kilometrów i zahacza o najważniejsze nadmorskie miasta – wyruszając z Gdańska przez Kaliningrad, Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Sankt Petersburg, Helsinki, Vaasa, Oulu, Sundsvall dotrzeć można do Sztokholmu i przez Ystad, Malmö, Kopenhagę, Odense, Rostock wrócić do Gdańska.

Polskie odcinki szlaku przebiegają przez województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie i miasta: Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Jarosławiec, Ustkę, Łebę, Władysławowo, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Elbląg, Frombork, Braniewo, Gronowo.

Do ciekawych tras tego odcinak należy szlak rowerowy na trasie Międzyzdroje-Dziwnów. Jest to trasa o długości 32 kilometrów, gdzie znajdują się spore przewyższenia. Stanowi ona wyjątkową atrakcję dla miłośników dwóch kółek, ponieważ przebiega przez Woliński Park Narodowy.

Kolejnym szlakiem godnym uwagi jest Dźwirzyno-Kołobrzeg. Trasa usytuowana jest z dala od zgiełku miasta, w miejscu byłych terenów wojskowych na odcinku 11 kilometrów. Jest to asfaltowa trasa, która biegnie malowniczymi lasami wzdłuż brzegu morza. Jej atutem rowerowej jest oświetlenie, które umożliwia jazdę wieczorem.
Odcinek Pogorzelica-Mrzeżyno również wchodzi w skład szlaku R-10. Trasa długości 14 kilometrów jest bardzo urozmaicona: ścieżka rowerowa biegnie przez trudniejsze trasy na leśnych terenach, jak i łagodniejsze tereny usytuowane bliżej zabudowań. Na trasie znajdują się cztery miejsca odpoczynku. Na jednym z tych miejsc, znajduje się punkt widokowy, który stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników wycieczek rowerowych.


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...