Najciekawsze szlaki w Bieszczadach

Wakacje są doskonałym czasem, aby wypocząć oraz poznać ciekawe miejsca w otoczeniu najlepszych znajomych. Część z nas zapewne wybierze ciepłe kraje, inni wybiorą się na północ podziwiać tamtejszą dziką przyrodę. Jednak i w Polsce jest wiele niezwykłych miejsc, które pozwalają na spędzenie wspólnie intensywnego i pełnego wrażeń czasu. Wśród popularnych kierunków górskich są m.in. Bieszczady. Są one znacznie mniej obleganym pasmem przez turystów niż Tatry. Dlatego osoby, które wolą spokojniejszy wyjazd i stawiają na wypoczynek w otoczeniu bujnej flory i fauny oraz ciekawych atrakcji, mogą spędzić tam wakacje swojego życia.

Bieszczadzki Park Narodowy

Florę i faunę przede wszystkim podziwiać można w Bieszczadzkim Parku Narodowym. To tam znajdują się partie Bieszczad Wysokich z najbardziej efektowną panoramą. Znajdują się tutaj takie gatunki zwierząt jak np. niedźwiedź, ryś, żbik, jeleń szlachetny, wilk, wydra i sarna. Sporą atrakcją jest zwłaszcza ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu”.

Tarnica

Odwiedzając Bieszczady, należy wybrać także Tarnicę – położoną na 1346 m.n.p.m. Najprostszym sposobem, aby tam się dostać, jest szlak niebieski prowadzący z Wołosatego. Inna możliwość to szlak czerwony zaczynający się w Ustrzykach Górnych. Na Tarnicy znajduje się punkt geodezyjny oraz metalowy krzyż postawiony na cześć odwiedzin Karola Wojtyły w 1953 roku. Tarnica jest pozbawiona większych drzew, co sprawia, że ciężko jest się tam dostać w dni wietrzne. Można jednak natrafić na rośliny charakterystyczne dla wschodnich Karpat oraz wysokogórskie ptaki.

Smerek

Położony nieco niżej – na 1222 m.n.p.m. Smerek jest nieco trudniejszy do zdobycia. Jednak tego typu przedsięwzięcia popłacają, gdyż oferuje on niesamowite widoki na panoramę. Ponadto, są tutaj rzadkie gatunki ptaków, jak np. groszek wschodnio-karpacki, którego nie spotka się w innych miejscach. Na jego szczycie znajduje się krzyż, który został tam postawiony na rocznicę 600 lat istnienia Diecezji Przemyskiej w 1976 roku. Wejście na szczyt zajmuje zwykle około 2,5 godziny.

Solina

Osoby pragnące spędzić trochę czasu nad wodą z pewnością nie mogą ominąć Jeziora Solińskiego. Jest to centrum sportów wodnych – można tam bez problemu popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Wielką tutejszą atrakcją jest zapora. Tafla jeziora wygląda tak efektownie, że każdy turysta przechadzający się tamtędy, zechce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Latem jest to idealne miejsce dla długich spacerów.

Skansen – Sanok

W Sanoku znajduje się Muzeum Budownictwa Ludowego. Charakteryzuje go architektura polsko-ukraińska typowa dla Karpat. W Muzeum można podziwiać sekcje podzielone ze względu na etnografię – Łemkowie, Bojkowie, czy Dolinianie. Wielką atrakcją jest galicyjski rynek z dokładnie odwzorowanymi warsztatami tamtejszych rzemieślników.

Cerkiew w Smolniku

Cerkiew w Smolniku jest zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się ona w otoczeniu wysokich drzew. Pochodzi z XVI wieku, ale ulegała wielu rekonstrukcjom, m.in. po pożarach. W I połowie XX wieku, żeby całkowicie nie podupaść, została zamieniona na magazyn siana. Od 1969 roku zaczęto z powrotem dbać o urok cerkwi i zrekonstruowano ją. To miejsce symbolizuje wielokulturowość oraz wielowyznaniowość oraz piękno tutejszej architektury.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...