Nordic walking – dlaczego warto?

nordic walking

Uprawienie aktywności fizycznej podczas letniego wypoczynku może okazać się świetnym sposobem na poznanie okolicznych terenów. Trenując nordic walking spalimy kalorie i jednocześnie będziemy podziewać piękną przyrodę i krajobrazy, gdyż ten rodzaj sportu można uprawiać wszędzie bez względu na wiek i umiejętności. Nordic walking to jedna z najprzyjemniejszych form wysiłku fizycznego, i co ważne – nie obciąża stawów, dlatego można ją uprawiać nawet po urazach, gdy po dłuższej przerwie chcemy wrócić do formy.

Nordic Walking to najczęściej lekki trening typu cardio, który może również stanowić uzupełnienie innych, bardziej intensywnych aktywności w zastępstwie np. biegania. Niemniej w zależności od możliwości organizmu „chodzenie z kijkami” może przybrać bardziej sportową formę. Odbywają się różnorodne zawody w NW, podczas których mierzony jest czas i dystans. Jednak w standardowej firmie nordic walking to najlepsza opcja po utratę zbędnych kilogramów dla osób, które są mało aktywne albo niedawno miały kontuzję. Wśród zalet tej dyscypliny należy wymienić też łatwość jej uprawniania. Na spacer z kijkami można wyjść wszędzie, o każdej porze roku, a nauka poprawnej techniki trwa kilkanaście minut. Ponadto, nordic walking można uprawiać w parach, a nawet grupach, dlatego świetnie się sprawdza na wspólnych wyjazdach jako zdrowa forma integracji i spędzania czasu.

Wbrew pozorom taki niewinny spacer zapewni spalenie setek kalorii. W ciągu godziny ciągłego marszu pozbędziemy się nawet 400 kalorii, gdyż do pracy aktywizowanych jest aż 90 proc. wszystkich mięśni. Po takim treningu wydziela się mnóstwo endorfin i znacząco poprawia się samopoczucie. Nordic walking ma też korzyści zdrowotne, ponieważ wzmacnia pracę układu krążenia i wydolność układu oddechowego oraz kształtuje poprawną postawę i zwiększa odporność organizmu. Marsz z kijami zaleca się osobom chorym na cukrzycę, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Walory te wynikają z większego przepływu tlenu i wyższego tętna niż podczas zwykłego marszu.

Uprawianie nordic walking jest bezkontuzyjne i bezproblemowe, bo będąc na wycieczce również można realizować swój plan treningowy. W zależności od potrzeb i umiejętności dobieramy sobie intensywność takiego marszu. Będąc w górach czy nad morzem zawsze warto wybrać się na krótki marsz z kijkami, podziwiając uroki nowych miejsc. Co ważne, kije pozwalają znacząco odciążyć stawy kończyn dolnych i kręgosłupa. Nawet o około 5 kg na każdy krok, co przy dłuższym wysiłku jest bardzo znaczące, dlatego warto przetestować ten rodzaj aktywności. Szczególnie osoby po 50. roku życiu powinny go włączyć do swojego tygodniowego planu zajęć.


Będą antykryzysowe

Nowy program dotyczący turystyki wejdzie w życie? Rząd pracuje nad ...

Pomoc rządu dla bra

Nie da się ukryć, że branża turystyczna jako jedna z ...

Przewodnik po Elblą

Początek istnienia Elbląga datuje się na 1237 rok, co czyni ...

Zagrożenie koronawi

Epidemia koronawirusa budzi przerażenie na całym świecie. Liczba zgonów w ...

Przewodnik po Saloni

Grecja to popularne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Dogodna aura i ...