Przepisy dla rowerzystów

bezpieczny rowerzystaRowerzysta, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, ma swoje prawa i obowiązki. Każdego rowerzystę obowiązują przepisy prawa drogowego, które mówią o tym jak poruszać się po drogach publicznych oraz o tym, kto na rowerze może jeździć i pod jakimi warunkami.

Przede wszystkim – bezpieczny rowerzysta to trzeźwy rowerzysta. Skoro jedzie się rowerem po pijanemu drogą publiczną, policja ma prawo ukarać nas tak jak każdego innego kierowcę.

Należy też wiedzieć o tym, że osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień do kierowania rowerem, czyli nie muszą mieć karty rowerowej. Taki dokument muszą za to mieć wszyscy przed 18 rokiem życia. Dzieci do 10 lat muszą jeździć na rowerze tylko pod opieką osób dorosłych, a dzieci do 7 lat muszą być przewożone na rowerze tylko w przeznaczonych do tego fotelikach.

Każdy rowerzysta musi pamiętać, że zobowiązany jest do ustępowania drogi pieszym, nie wolno przejeżdżać przez przejście dla pieszych, czepiać się innych pojazdów, jeździć po drodze obok innego pojazdu, należy sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania, nie wolno jeździć po chodnikach chyba, że droga obok nie ma pobocza, a dopuszczalna prędkość jest większy niż 50 km/h.

Kolejną ważną sprawą jest zadbanie o wymagane przez prawo wyposażenie roweru i utrzymywanie go w należytej sprawności. Przepisy dla rowerzystów precyzują to w następujący sposób: rower musi posiadać

  • białe światło z przodu,
  • z tyłu czerwony odblask okrągły i czerwone światło pozycyjne lub migające,
  • jeden sprawny hamulec,
  • dzwonek.

W Polsce nie ma jeszcze przepisów, które nakazują rowerzystom zakładania do jazdy kasków ochronnych, ale sprawienie sobie takiego na pewno nie jest drogie, a nawet drobny z pozoru uraz głowy może okazać się groźny dla zdrowia. Jeśli jeździmy głównymi drogami warto też mieć kamizelkę odblaskową tak, aby szczególnie po zmierzchu być widocznym z kilkuset metrów.

Jeden komentarz do artykułu

  1. Natalia pisze:

    Super bardzo się ciesze że jest taka stronka ponieważ będe zdawać na kartę rowerową


Przewodnik po Moskwi

Wybierasz się do Moskwy? Zanim to zrobisz dowiedz się co ...

Skitouring - jak zac

Spacer górskimi szczytami to ogromna przyjemność, która obfituje w cudowne ...

Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...