Przewodnik po Birmingham

Birmingham jest jednym z największych miast w Wielkiej Brytanii. Aglomeracje zamieszkuje ponad milion ludzi. Jest to główny ośrodek przemysłu samochodowego i spożywczego. Działa tu m.in. fabryka samochód Rover oraz popularny w Anglii producent słodyczy Cadbury. Birmingham powstało około 1086 roku i z czasem stało się ważnym ośrodkiem przemysłu i produkcji. Największe znacznie gospodarcze miało w XVIII wieku, gdy została tam założona fabryka maszyn parowych. Birmingham uznawane jest za bardzo nowoczesne miasto, które pomimo długowiecznej historii nie posiada zbyt wielu historycznych zabytków. Jednym z najstarszych jest gotycki kościół św. Marcina z XIII wieku.

Podczas wycieczki po Birmingham koniecznie trzeba zobaczyć charakterystyczny XVIII-wieczny młyn oraz rzymskokatolicką Katedrę świętego Czada, wybudowaną w XIX wieku. Obie budowle wyróżniają się na tle bardziej nowoczesny konstrukcji. Popularną atrakcją wśród turystów jest fontanna „River” na Placu Victorii, która przez mieszkańców miasta została nazywana „The Floozie in the Jacuzzi”. Birmingham było inspiracją dla wielu twórców i artystów. To właśnie tu James Watt opracował ponadczasowy silnik parowy oraz po raz pierwszy w historii wykonano zdjęcie z wykorzystaniem promieni roentgena. W Birmingham mieszkał znany pisarz John Ronald Reuel Tolkien, który zainspirowany okolicami miastami stworzył słynną opowieść o Hobbitach. W Birmingham zostały też założone słynne brytyjskie zespoły muzyczne – Led Zeppelin, Black Sabbath czy Electric Light Orchestra.

Doskonale rozwinięta komunikacja miejska pozwala na wygodne zwiedzania miasta i okolic. Obowiązkowym punktem do zwiedzenia jest słynna Symphony Hall, gdzie odbywają się koncerty Symphony Orchestra oraz Cadbury World – muzeum czekolady. Liczne pamiątki czekają na turystów w dzielnicach handlowych, min. w Dzielnicy Jubilerów, słynącej z pięknej biżuterii ze szlachetnymi kamieniami. Ciekawą atrakcją jest również Perrott’s Folly – dom myśliwski z ośmiokątną wieżą. Po miejskim spacerze koniecznie należy odwiedzić lokalny, klimatyczny pub z angielskimi trunkami. Dogodnym miejscem na odpoczynek będzie również jeden z miejskich parków, których w Birmingham nie brakuje. Największy jest park Sutton, zajmujący aż 970 hektarów powierzchni. Relaksująco zadziała też wizyta w wyjątkowym skansenie Back-to-backs, gdzie bardzo szczegółowo odwzorowano życie robotniczych rodzin w dawnym Birmingham. Warto zaznaczyć, że Birmingham to miasto kanałów, których łączna długość jest większa nawet od weneckich kanałów. Niegdyś kanały były główną siecią transportową, obecnie są przede wszystkimi atrakcją turystyczna. Koniecznie trzeba wybrać się w rejs jednym z małych promów oraz zobaczyć XIX-wieczne wiktoriańskie domy, położone na obrzeżach kanałów.


Przewodnik po Naupli

Nauplion to jedno z tych greckich miast, które na długo ...

Przewodnik po Dubrow

Perła Adriatyku i jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Chorwacji, Dubrownik ...

Przewodnik po Odessi

Odessa jest miastem obwodowym w granicach Ukrainy położonym na wybrzeżu ...

Przewodnik po Frankf

Jednym z niemieckich miast, które kojarzą się z prężnym rozwojem ...

Przewodnik po Brisba

Ponad 30-stopniowa temperatura, wysoka wilgotność oraz kangury, czyli cudowna Australia ...