Przewodnik po Nara

Nara, Japonia

flickr.com, Spreng Ben

Nara, potocznie zwane Heijō-kyō, będące stolicą prefektury (japońska jednostka administracyjna) Nara, to miasto liczące ponad 360 tysięcy mieszkańców, położone w regionie Kansai, niedaleko Osaki i Kyoto, w środkowo-zachodniej części wyspy Honsiu. Założone w 708 roku naszej ery, przez (czwartą w historii Japonii) cesarzową Gemmei, w latach 710 – 740 oraz 745 – 784 było pierwszą stolicą Japonii i siedzibą dworu cesarskiego. Z uwagi na to, że początki historii miasta przypadają na okres silnych wpływów chiński, jego architektura i zabudowa są odwzorowaniem chińskiego miasta Changan – obecnie Xi’an. Powstawały tu pierwsze teksty w języku starochińskim (jōgo nihongo), a także miały początek tradycyjne formy japońskiej poezji, takie jak tanka czy waka. Po przeniesieniu stolicy do Heian-kyō, Nara stało się ważnym japońskim ośrodkiem buddyjskim.

Współcześnie, poza licznymi zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w mieście nie ma wielu atrakcji. Istnieją między innymi liczne państwowe i prywatne uczelnie wyższe, w tym jeden z dwóch japońskich uniwersytetów dla kobiet, założony w 1908 roku. Jednakże, właśnie z powodu licznych świątyń i innych budynków sakralnych, takich jak chramy, Nara stanowi obowiązkowy przystanek w wyprawie po Japonii. Do miasta można dostać się pociągiem, jadąc na przykład z Kyoto (około półtora godzinna podróż) lub z Osaki (około pięćdziesięciu minut). Z uwagi na bliskość wszystkich atrakcji turystycznych, miasto można swobodnie zwiedzać „na piechotę”.

miasto Nara nocą

flickr.com, sejunco

W mieście znajduje się wiele wartych odwiedzenia świątyń buddyjskich, które warto zobaczyć, takich jak na przykład:

  1. Świątynia Kofuku-ji, usytuowana najbliżej stacji kolejowej Kintetsu Nara, w której znajdują się zabytkowe, trzy i pięciometrowe pagody oraz budynek Wschodniej Złotej Hali Tokon-do. Nieopodal znajduje się piękny ogród Yoshikien z wydzielonym ogrodem mchów (wstęp dla turystów jest bezpłatny).
  2. Najpopularniejsza Świątynia Todai-ji, zbudowana w dziesiątym wieku na rozkaz cesarza Shomu – jej główny budynek uznany został za największy drewniany budynek na świecie; w środku świątyni znajduje się imponujących rozmiarów posąg Buddy, wykonany z brązu. Atrakcją turystyczną jest znajdująca się na jej terenie kolumna z otworem, przez który należy się przecisnąć – osobom, którym się to uda będzie sprzyjało szczęście (pomimo tego że, rozmiary dziury pozwalają przejść przez nią jedynie małym dzieciom, przed kolumną zawsze stoi kolejka osób chcących spróbować).
  3. Chram Tumukeyama, zbudowany w 749 roku, w celu ochrony świątyni Todai-ji.
  4. Kasuga Taisha zbudowana w dziewiątym wieku naszej ery, ufundowana przez arystokratyczny, wywodzący się z siódmego wieku, ród japoński Fujiwara, w której znajduje się wiele kamiennych stup (rodzaj relikwiarza) oraz około trzech tysięcy wiszących latarni, zapalanych w czasie japońskiego święta Obon (odpowiednik naszych zaduszek), przypadającego na połowę sierpnia.
  5. Świątynia Gango-ji z budynkiem, który od 718 roku pełnił rolę pierwszej w Japonii buddyjskiej świątyni oraz muzeum, w którym możemy zobaczyć między innymi makietę dawniej istniejącej pagody.
daniele w Nara

flickr.com, tracer.ca

Niewątpliwie, żywą atrakcją są przechadzające się po przyświątynnych parkach daniele, które można karmić, zakupionym na okolicznych straganach, specjalnym pokarmem. Zgodnie z legendą głoszącą, że na zaproszenie członków rodu Fujiwara, do miasta – na grzbiecie daniela (sarny) – przybyło bóstwo Tukemikazuchi, zwierzęta te nazywane są „Zesłańcami Boga”.

Warte odwiedzenia w Nara są również zbocza wzgórza Wakakusayama, z którego rozciągają się piękne widoki, a także dom znanego japońskiego pisarza Naoya Shiga, żyjącego w latach 1883 – 1971), który sam zaprojektował dom i ogród.

Odwiedzając liczne, usytuowane zwłaszcza w okolicach dworca kolejowego, restauracje można spróbować tradycyjnej japońskiej kuchni. Ceny w Nara, tak jak w całej Japonii są wysokie – na przykład koszt posiłku w średniej klasie restauracji wynosi od 900 do 1200 jenów*, nocleg w wieloosobowym pokoju hostelowym kosztuje w granicach 1880-200 jenów, a przejazd pociągiem podmiejskim to wydatek rzędu 1200-1800 jenów.

*Walutą w Japonii jest jen (JPY – Japanese Yen)


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...