Przewodnik po Szczecinie

Szczecin z lotu ptaka

Źródło: flick.com; 4Dfoto-Aerial Photo / Skórka

Szczecin to jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce. Tymczasem, odwiedziwszy je choć raz, nie sposób się nie zakochać.

Na turystów czekają tu bowiem: przepiękne Wały z Zamkiem Książęcym i katedrą, liczne parki, Ogród Różany, podziemne trasy wycieczkowe, zachwycające (choć zaniedbane) obiekty poprzemysłowe, najstarsze kino na świecie, rejsy wodolotem, trasy kajakowe, a nawet… wyciąg narciarski.

Zabudowa centrum Szczecina inspirowana była oryginalnym układem urbanistycznym Paryża – z gwiaździstymi placami i odchodzącymi od nich alejami, pełnymi pubów i kafejek.

Szczecin otoczony jest przez trzy puszcze: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską. Miasto to stanowi więc doskonałą bazę wypadową dla wycieczek pieszych, rowerowych czy kajakowych.

Osoby preferujące aktywny wypoczynek ucieszy z pewnością możliwość kajakowych wycieczek po Międzyodrzu. Należący do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, obszar obfituje w malownicze zakątki, pełne dziko rosnących roślin i ptasich lęgowisk.

Miłośnicy teatru, planujący wakacyjny wypad do Szczecina powinni natomiast zapoznać się z repertuarem Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Przedstawienia szczecińskiego Teatru Letniego odbywają się w amfiteatrze w Parku Kasprowicza, nieopodal jeziora Rusałka.

W Szczecinie czeka też na turystów reaktywowana po latach morska atrakcja w postaci rejsu wodolotem. Rejs ze Szczecina do Świnoujścia trwa niewiele ponad godzinę. W bilety zaopatrzyć się można w budynku dawnego Dworca Morskiego (dzisiejszej Żeglugi Szczecińskiej) przy ulicy Jana z Kolna 7.

Szczecin

Źródło: flickr.com; www.tomlight.pl

Kościół św. Jana Ewangelisty

XIV-wieczny Kościół św. Jana Ewangelisty, jeden z najstarszych budynków w Szczecinie, uznawany jest za najcenniejszy zabytek architektury gotyckiej na Pomorzu (leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego).

Wewnątrz kościoła na szczególną uwagę zasługują fragmenty fresków i zabytkowe płyty nagrobne.

Zamek Książąt Pomorskich

Górujący nad miastem renesansowy zamek był dawniej siedzibą książąt z dynastii Gryfitów. Zamek dostępny jest dla zwiedzających. Warto go odwiedzić także ze względu na odbywające się w nim regularnie imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje, etc.

Szczecin nocą

Źródło: flickr.com; włodi

Szczecińska Wenecja

Zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży, znane jako Szczecińska Wenecja, są jednym z obowiązkowych punktów na trasie wycieczki po Szczecinie (zwłaszcza że znajdują się rzut beretem od Dworca Głównego).

Na Szczecińską Wenecję składa się niezwykle malowniczo położony kompleks fabryczny – niegdyś przemysłowa ozdoba miasta, obecnie – popadający w ruinę wyrzut sumienia. Poszczególne budynki sprawiają tu wrażenie, jakby wyrastały prosto z wód Odry. W przyszłości miejsce to ma zostać odrestaurowane i zaadaptowane dla celów turystyczno-usługowych.

Wały Chrobrego

Kto nie był na Wałach Chrobrego, ten nie był w Szczecinie. Budowę tarasów widokowych rozpoczęto w 1902 roku nad Odrą, w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich. Na zagospodarowanie tego terenu zdecydował się Hermann Haken, ówczesny burmistrz Szczecina – stąd pierwotna nazwa Wałów Chrobrego to Tarasy Hakena.

Z rozległego tarasu widokowego do dziś podziwiać możemy panoramę Odry oraz port.

Zwieńczeniem północnej części tarasu jest neorenesansowy gmach z charakterystycznymi wieżami, pełniący obecnie rolę siedziby władz województwa zachodniopomorskiego.

Budynek otwarty jest dla zwiedzających w ramach trzech tras wycieczkowych, obejmujących wieże, tarasy i podziemia budynku.

Podziemne Trasy Szczecina

Podziemne Trasy Szczecina to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii najnowszej.

Podziemne Trasy tworzy zrekonstruowany schron, zbudowany przez Niemców jako przeciwlotniczy schron cywilny (uznawany za największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej), zaadaptowany w czasie Zimnej Wojny na schron przeciwatomowy. Schron zwiedzać można w ramach dwóch tras turystycznych, mających za zadanie reprezentować to miejsce w najważniejszych momentach jego historii.

Schron zwiedzać można codziennie o godzinie 12:00. Zorganizowane grupy (co najmniej 8-osobowe) mogą uzgodnić możliwość zwiedzania w innych godzinach.

Cmentarz Centralny

Szczeciński Cmentarz Centralny, największy w Polsce, i drugi co do wielkości w Europie, wart jest odwiedzenia ze względu na swój unikalny, parkowy, spacerowy charakter. Na uwagę zasługują też oczywiście przedwojenne nagrobki, zarówno bogate stelle i kolumnady, jak i skromne płyty nagrobne.

Pionier – najstarsze kino świata

Najstarsze kino świata? Oczywiście w Szczecinie! Obserwując kierunek rozwoju współczesnej polskiej kinematografii, trudno uwierzyć, że to właśnie w naszym kraju znajduje się najstarsze, działające do dzisiaj, kino (gwoli ścisłości, należy jednak zaznaczyć, że w 1909 roku, kiedy kino Pionier rozpoczynało swoją działalność, Szczecin był Stettinem i należał do Niemiec).

Do Pioniera zawitać możemy każdego dnia tygodnia w godzinach od 15:30 do 21:00. Obecni właściciele kina zachowali jego unikalny, pierwotny charakter, unikając wyświetlania produkcji komercyjnych i uruchamiając „Kiniarnię” – pomieszczenie umożliwiające oglądanie filmów w warunkach kawiarnianych, przy suto zastawionych stolikach. W „Kiniarni” wyświetlane są przede wszystkim filmy nieme, którym akompaniuje, na pianinie z 1898 roku, najprawdziwszy taper.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...