Przewodnik po Waszyngtonie

Stolica najpotężniejszego obecnie paÅ„stwa na Å›wiecie, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – Waszyngton – zajmuje powierzchniÄ™ 177 km2, w tym 159 km2 stanowi część lÄ…dowa. Zamieszkiwany przez ponad 800 tysiÄ™cy ludzi, stanowi siedzibÄ™ najważniejszych amerykaÅ„skich urzÄ™dów, instytucji i placówek dyplomatycznych.

Przewodnik po WaszyngtoniPierwotnie obszar i okolice dzisiejszego Waszyngtonu, zamieszkiwane były przez rdzennych Indian, którzy jednak w większości przesiedlili się w inne rejony kraju. Na mocy wydanego 16 lipca 1790 roku Resident Act, zdecydowano, że stolica kraju zostanie zlokalizowana nad rzeką Potomak, a jej ścisłą lokalizację określi prezydent George Washington. We wcześniej uchwalonej Konstytucji przyznano władzom kompetencje do utworzenia stolicy w postaci dystryktu, którego powierzchnia nie miała przekraczać pola kwadratu o długości boku 10 mil. Po oznaczeniu obszaru o powierzchni 100 mil kwadratowych, rozpoczęła się budowa miasta federalnego. 9 września 1791 roku miastu nadano nazwę na część prezydenta i odtąd Waszyngton stał się oficjalną stolicą USA. Dystrykt, w którym jest położony, nazwano Dystryktem Kolumbii, stąd pełna nazwa siedziby rządu amerykańskiego to Waszyngton D. C. ( District of Columbia).

W roku 1800 miaÅ‚y tu miejsce pierwsze obrady Kongresu. W sierpniu 1814 roku miasto ulegÅ‚o znacznemu zniszczeniu wskutek odwetowej akcji Brytyjczyków, w trakcie wojny brytyjsko – amerykaÅ„skiej. ByÅ‚a to zemsta za zniszczenie Yorku (dzisiejszego Toronto), a w wyniku tych dziaÅ‚aÅ„, znaczna część Waszyngtonu ulegÅ‚a zniszczeniu. Część z nich odbudowano dość szybko, ale na przykÅ‚ad Kapitol czekaÅ‚ na swojÄ… kolej aż do 1868 roku.

 waszyngton

Polityka prowadzona przez kolejnych prezydentów, w tym w szczególności przez Franklina Delano Roosvelta, powodowała znaczny wzrost biurokracji i liczby urzędników w mieście. W trakcie II wojny światowej liczba urzędników rezydujących w Waszyngtonie dodatkowo się zwiększyła. Miasto stawało się miejscem protestów spowodowanych niezadowoleniem mieszkańców, które dodatkowo podsycały konflikty na tle rasowym i marginalne traktowanie afro amerykanów. Po zamordowaniu Martina Luthera Kinga, 4 kwietnia 1968 roku, miasto sparaliżowały zamieszki, których skutkiem były liczne podpalenia i dewastacje budynków. Naprawa szkód spowodowanych tym zajściem trwała niemal do końca lat dziewięćdziesiątych. W kolejnych latach Kongres podjął uchwały umożliwiające wybór burmistrza i rady miejskiej Dystryktu. Jednak prowadzona przez miasto polityka rozrzutności nadwyrężyła zaufanie mieszkańców do władzy. Z tego powodu w 1995 roku Kongres powołał Komisję Kontroli Finansowej Dystryktu Kolumbii, które miały przywrócić dobrą reputację władzom miasta.

Podczas ataku terrorystycznego, który miał miejsce 11 września 2001 roku, Waszyngton nie umknął uwadze napastników. Przy pomocy uprowadzonego samolotu pasażerskiego linii American Airlines terroryści uderzyli w budynek Pentagonu, który położony jest po drugiej stronie rzeki Potomak, w Arlington. Przypuszcza się jednak, że głównym celem był obiekt na terenie stolicy, a uderzenie w Pentagon, spowodowane było prawdopodobnie zaatakowaniem porywaczy przez pasażerów, w rozpaczliwej próbie odzyskania panowania nad samolotem.

Waszyngton jest miastem powstałym od podstaw, na terenie wcześniej niezagospodarowanym. Plan miasta stworzony przez francuskiego architekta Pierre Charlesa L`Enfanta czerpał głównie z wzorców barokowych, jednak obecny jego wygląd stanowi mieszankę różnych stylów, w tym klasycystycznego, neoromańskiego czy modernistycznego. W organizowanym cyklicznie plebiscycie na najciekawsze obiekty architektoniczne Ameryki, wyróżniono aż 6 budynków znajdujących się na terenie dystryktu. Są to Biały Dom, będący siedzibą prezydenta, Katedra Narodowa, Pomnik Jeffersona, Kapitol, gdzie na uwagę zasługuje ogromny fresk dzieła włoskiego artysty Constantino Brumidiego, Pomnik Lincolna i Pomnik Weteranów Wojny w Wietnamie. Zwiedzając miasto warto jednak zacząć od National Mall, w którego centralnej części usadowiony jest pomnik prezydenta Waszyngtona. Całość stanowi sporych rozmiarów zielony skwer, na którego terenie znajduje się kilka innych rzeźb, upamiętniających m.in. Alberta Einsteina czy weteranów wojennych. Aby bliżej przyjrzeć się historii Stanów Zjednoczonych, warto wybrać się do Archiwum Narodowego, gdzie znajdują się bogate zbiory dokumentów, włącznie z Deklaracją Niepodległości, Konstytucją czy Kartą Praw.

W mieście znajdują się także liczne galerie i muzea. Wśród tych drugich wymienić należy Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, które rocznie odwiedzane jest przez ponad 9 milionów turystów z całego świata, co czyni je jednym z najczęściej zwiedzanych muzeów świata. W swoich zasobach posiada największą kolekcję eksponatów statków kosmicznych i powietrznych.

Muzeum jest częścią Instytutu Smithsona, fundacji zajmującej się zagadnieniami z zakresu szeroko pojętej edukacji, założonej przez Kongres w 1846 roku. To ona jest odpowiedzialna za utrzymanie większości muzeów i galerii na terenie Waszyngtonu.

Decydując się na odwiedzenie amerykańskiej stolicy, trzeba wziąć pod uwagę także fakt, iż Obszar Metropolitalny Waszyngtonu jest jednym z najbardziej zakorkowanych i przeludnionych regionów kraju, dlatego warto zrezygnować z transportu samochodowego i autobusowego, na rzecz kolejki podziemnej.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak siÄ™ przygotowaÄ

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...