Przewóz roweru

Sposobów na przewiezienie roweru w miejsce zaplanowanego urlopu czy wypadu weekendowego jest coraz więcej. Dla niezmotoryzowanych najprostszym sposobem będzie podróż ze swoim dwukołowcem pociągiem. O kolei mało można powiedzieć dobrych rzeczy, ale na najbardziej popularnych trasach zawsze znajdzie się skład gdzie podróżni mogą dojechać na miejsce z rowerem. Jeśli akurat pociąg, którym się podróżuje nie ma takiego wagonu, można rowery po uzgodnieniu z konduktorem przewozić w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu lub w miejscach przeznaczonych na przewóz dużych bagaży. Koszt biletu na rower bez względu na długość trasy jest zryczałtowana i wynosi 5 złotych.

Jest jeszcze autobus, o ile jedna osoba z rowerem w autobusie nie sprawia problemu, to już ich większa ilość zajmuje zbyt dużo miejsca i nie jest to zbyt bezpieczne.

Innym pomysłem jest przesłanie roweru przesyłka kurierską. Na rynku jest tak duży wybór kurierów, że na pewno znajdzie się taka, która będzie dla nas najbardziej satysfakcjonująca. W każdej średniej wielkości wsi jest poczta, a więc i ich kurierzy. Niestety poczta może i dociera wszędzie, ale znana jest ze swojej opieszałości i rower może dotrzeć jak już będziemy się pakować do domu. Koszt przesłania roweru zaczyna się od około 30 złotych. Rower przed wysłaniem należy zabezpieczyć i poodkręcać co cenniejszy osprzęt.

Dla osób posiadających samochód i wyjeżdżających na wypoczynek z rowerami, choć raz w roku najlepszym rozwiązaniem jest zakup bagażnika do przewożenia takiego sprzętu. Są dwa rodzaje takich bagażników – na dach (trzeba mieć zainstalowane na dachu relingi) i mocowany z tyłu na haku holowniczym. Koszt zależy od tego na ile rowerów są przeznaczone. Najtańszy jedno rowerowy bagażnik dachowy można już kupić za 70 złotych, te na hak od 150. Bezpieczniejsze są te przypinane z tyłu, a do tego rowery przypięte na dachu powodują większy opór powietrza całego samochodu, co za tym idzie większe spalanie, więc, mimo że są tańsze w zakupie, są mniej ekonomiczne.


Coraz więcej turyst

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki, Polska znajduje się ...

Przewodnik po Buenos

Atrakcyjność turystyczna stolicy Argentyny, Buenos Aires znana jest na całym ...

Problemy Ryanair

Linia lotnicza Ryanair w ostatnim czasie zmaga się z wieloma ...

Nowe 7 cudów Polski

Czytelnicy Magazynu National Geographic wybrali 7 cudów Polski. W głosowaniu ...

Przewodnik po Awinio

Awinion to przeurocze prowansalskie miasto, a jednocześnie dawna siedziba papieży. ...