Rowerowy Bornholm

Bornholm

Rick Segal/bigstockphoto.com

Bornholm to duńska wyspa, która znajduje się w południowo-zachodniej części Bałtyku. Stanowi najbardziej wysunięty na wschód okręg administracyjny Danii. Wyspa ma kształt równoległoboku, a jej powierzchnia wynosi 588,5 kilometra kwadratowego.

Bornholm to wyspa, na której można aktywnie spędzać czas. Oprócz kąpieli zarówno morskich jak i słonecznych, pieszych wędrówek, możliwości wędkowania (140 kilometrów wybrzeża, na którym znajdują się liczne porty bornholmskie) i żeglowania, można również odwiedzić park zabaw i wypoczynku Joboland. Mimo wszystko do najbardziej znanych atrakcji, z jakich słynie wyspa Bornholm jest wielość tras rowerowych. Liczni turyści odwiedzają własnie to miejsce z powodu możliwość bezpiecznej i spokojnej jazdy rowerem.

Wyspa posiada sieć doskonale przygotowanych tras rowerowych. Większość z nich pokryta jest nawierzchnią asfaltową i szutrową. Trasy przygotowane są w taki sposób, aby spokojnie mogli z nich korzystać rowerzyści w każdym wieku, zarówno małe dzieci z rodzicami, jak i aktywni seniorzy. Stopień trudności szlaków jest zróżnicowany. W północnej części wyspy znajdują się strome podjazdy (np. trasa Rønne-Allinge). Południe Bornholmu słynie w większości z płaskich terenów.

Całkowita długość tras rowerowych na wyspie Bornholm sięga 235 kilometrów. Obwodnica zajmuje długość około 105 kilometrów. Punkty skrajne z północy na południe są oddalone o około 40 kilometrów, zaś ze wschodu na zachód o 30 kilometrów.

Warto pamiętać, że Dania jak i cała Skandynawia słyną z jazdy rowerem. Rower stanowi bardzo popularny środek komunikacji. Co wpływa na kulturę traktowania rowerzystów. Bardzo często wielu kierowców samochodów ustępuje pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżającemu rowerowi. Takie podejście mieszkańców Danii wraz z dobrze rozwiniętą infrastrukturą ścieżek rowerowych sprawiają, że jadąc na Bornholm z rowerem można czuć się bezpiecznie.


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...