Różowe miejsca na świecie

Elafonisi plaża


Miguel Virkkunen Carvalho/flickr.com

Zdarza się, że woda przybiera inny odcień niż niebieski. Są takie miejsca na ziemi, gdzie jej kolor to odcienie różu, a nawet czerwieni. Jest to wynikiem obecności glonów, które produkują pigment, bądź zasoleniem wody.

U wybrzeży Australii Zachodniej, na wyspie Middle znajduje się Jezioro Hiller, którego woda zabarwiona jest na kolor różowy. Barwa jest na tyle stała, że nie zmienia się nawet po nabraniu wody do pojemnika. Jezioro ma typowo solankowy charakter. Z kolei na północ od rzeki Hutt w Zachodniej Australii zlokalizowane jest słone jezioro Hutt Lagoon. Dzięki zawartości alg, które produkują karetenoidy, barwa jeziora jest również różowa. Jezioro Pink Lake zlokalizowane również w Zachodniej Australii także posiada niezwykłą barwę. Kolor wody jest wynikiem bytowania alg Dunaliella salina. Kiedy woda w jeziorze osiąga wyższe zasolenie, niż woda morska, a dodatkowo panuje wysoka temperatura, przy odpowiednim dopływie światła, algi odkładają czerwony barwnik, który wpływa na kolor wody. Przez to woda w jeziorze jest tylko czasowo zabarwiona.

Jednym z nietypowych, różowych miejsc na ziemi jest również plaża z charakterystycznym różowym piaskiem. Znajduje się ona na wyspie Elafonisi, przy południowo-zachodni brzegu Krety. Stanowi unikatowy obiekt przyrodniczy. Została wpisana na listę natura 2000, będąc jednym z najcenniejszych zabytków przyrodniczych w Europie. Legenda głosi, że kolor plaży jest wynikiem mordu dokonanego przez wojska tureckie na dzieciach i kobietach, szukających na plaży schronienia w Wielka Sobotę 1824 roku. Plaża spłynęła krwią, a piasek od tego czasu przybrał kolor różowy…


Najlepsze polskie o

Okres zimowy skłania do poszukiwania narciarskiej rozrywki. W Polsce nowoczesnych ...

Przewodnik po Lublin

Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego ...

Turystyka dla lubią

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają ...

Najpopularniejsze ce

Zagraniczne wyjazdy o charakterze religijnym coraz częściej pojawiają się w ...

Gdzie wyjechać jesi

Jesień w Polsce to czas przygnębiającej pogody z deszczem, przenikliwie ...