Turystyka dla lubiących tajemnice i przygody

Czarnobyl

Miejsce skrywające tajemnice budzi zainteresowanie i sprawia, że chętnie pojawiają się w tym rejonie osoby poszukujące wrażeń. Turystyka, która nie ma nic wspólnego z wypoczynkiem na plaży, z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników. Mowa o tzw. czarnej turystyce lub inaczej turystyce sensacji, gdzie celem wyprawy jest obszar pełen zagadek lub tragicznych historii.

Obóz koncentracyjny Auschwitz

W Polsce wyjazd do Oświęcimia można określić właśnie mianem turystyki szoku, bo zobaczenie na własne oczy fragmentów z historii Holokaustu powoduje szybsze bicie serca. Zwiedzanie obywa się w ciszy, z szacunkiem dla osób, które zmarły w wyniku czystek hitlerowskich Niemiec. Widok krematoriów, dawnych budynków obozowych czy maleńkich dziecięcych bucików zostaje w pamięci na zawsze. Auschwitz najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który we właściwy sposób pokieruje wycieczką i opowie o trudnej historii obozowiczów.

Czarnobyl

Zdecydowanie najczęściej wybierany kierunek wśród osób poszukujących dreszczyku emocji. Wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu doprowadził się do wyludnienia okolicznej miejscowości Prypeć, w której puste budynki stanowią dziś relikt wydarzeń z kwietnia 1986 roku. Symbolem stał się diabelski młyn, którego budowę ukończono na kilka dni przed katastrofą. Natomiast historie, mówiące o wywołanych przez promieniowanie radioaktywne mutacjach genetycznych, dalece mijają się z prawdą. Jednak wiele napromieniowanych osób mogło z upływem lat zachorować na różne nowotwory. Dlatego dla bezpieczeństwa podczas wyjazdu do Czarnobylu wskazane jest posiadać czujnik Geigera, który wskaże najbardziej napromieniowane miejsca.

Katastrofa tunguska

Przyczyny katastrofy tunguskiej stale owiane są tajemnicą. Do dziś nie ustalono jak doszło do wybuchów, zniszczeń przyrody i błysków świetlnych w 1908 roku. Wielu badaczy wskazuje, że mogła w tym miejscu spaść asteroida lub meteoryt. Doniesienie głoszą, że z odległości 650 km dało się zobaczyć wybuchu, po którym w promieniu 40 km wszelkie drzewa uległy zniszczeniu. Dziś turyści przyjeżdżają w ten rejon w poszukiwaniu krateru i dowodów na to, że meteoryt lub inne cało niebeskie uderzyło o ziemię.

9/11 Memorial Museum

Miejsce powstałe w celu upamiętnienie wszystkich osób, które zginęły w zamachach terrorystycznych na World Trade Center. Jest to obecnie już nieodzowny punkt wycieczki po Nowym Jorku. 9/11 Memorial Museum pozwala w ciszy i spokoju oddać hołd ponad 2 tys. ofiar oraz odczuć skalę tragedii sprzed niemal 20 lat.

Zwiedzanie slumsów

Piękne i nowoczesne dzielnice miast widzimy na widokówkach i katalogach wycieczkowych. To, co brzydkie jest skrzętnie ukrywane. Jednak slumsy są nieodłączonym elementem największych światowych aglomeracji i coraz bardziej fascynują turystów. Dzielnice biedy należy zwiedzać z przygotowanym przewodnikiem, gdyż bywa tam bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza w tak wielkich miastach jak Mumbaj, Rio de Januario czy Sau Paulo.


Przewodnik po Detroi

Detroit to unikatowe miasto w Stanach Zjednoczonych, które wyróżnia się ...

Burza podczas wyciec

Burza w górach jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem meteorologicznym, gdyż towarzyszy ...

GOPR i TOPR - kiedy

Wycieczki górskie to popularny sposób spędzania urlopu. Jednak tylko odpowiedzialne ...

Przewodnik po Johann

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto ...

Wycieczka do Czarnob

Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a ...