Wakacje w górach

tatry

Aleksandra M./flickr.com

Planując wakacyjny urlop jedni wolą spędzać całe dnie na plaży, inni preferują aktywny wypoczynek. Dla nich właśnie idealnym miejscem wypoczynku są góry. Polska ma wiele pięknych szlaków do zaoferowania miłośnikom górskich wycieczek. Na szczególna uwagę zasługują Tatry.

Tatry są miejscem, które podczas letnich wakacji chętnie odwiedza wielu turystów. Orla Perć to najtrudniejszy szlak w polskich górach. Wędrując nim należy się przygotować na przejście ścieżką biegnąca skrajem przepaści, a także wiszenie na łańcuchach i drabinkach. Wybierając się na ten szlak należy pamiętać o dobrych butach, kurtkach przeciwdeszczowych. Jest to szlak przeznaczony dla osób doświadczonych w chodzeniu po górach, a nie dla poczatkujących miłośników górskich wędrówek. Czerwony szlak rozpoczyna się w przełęczy Zawraty (2159 m.) i prowadzi z Zakopanego przez dolinę Jaworzynka, Halę Gąsiennicową. Na szlaku jest możliwość przenocowania w schronisku Murowaniec na Gąsiennicach, albo wjechania kolejką na Kasprowy Wierch, skąd prowadzi droga na Zawrat przez Świnicę. Na trasie w Koziej Przełęczy znajduje się 12 metrowa pionowa drabinka. Najwyższy punkt Orlej Perci sięga 2291 metrów.

Alternatywą dla miłośników Tatr, którzy nie dysponują tak dobrą kondycją, która niezbędna jest przy pokonywaniu Orlej Perci są Czerwone Wierchy. Szlak należy do zdecydowanie łatwiejszych. Jest gwarancją niezwykłych widoków, ale bez wspinaczki po skałach. Wjeżdżając kolejką na Kasprowy Wierch można zaoszczędzić wiele czasu i siły, by następnie czerwonym szlakiem przedostać się w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką. Zdobywając cztery szczyty: Kopę Kondracką, Małołączniaka, Krzesanicę oraz Ciamniak należy przygotować się na dość długie zejście do Doliny Kościeliskiej, a następnie powrót busem do Zakopanego.


Hipotermia - objawy

W okresie zimy wiele osób umiera z powodu wychłodzenia organizmu. ...

Przewodnik po Detroi

Detroit to unikatowe miasto w Stanach Zjednoczonych, które wyróżnia się ...

Burza podczas wyciec

Burza w górach jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem meteorologicznym, gdyż towarzyszy ...

GOPR i TOPR - kiedy

Wycieczki górskie to popularny sposób spędzania urlopu. Jednak tylko odpowiedzialne ...

Przewodnik po Johann

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto ...