Wakacyjna podróż po Bałkanach

Albania

Rob Hogeslag/flickr.com

Bałkany stają się coraz bardziej popularnym kierunkiem obieranym przez turystów. O krajach bałkańskich mówi się, że raczej łączy je wspólnota historyczno-kulturowa niż położenie geograficzne. Bałkany usytuowane są w pobliży Półwyspu Bałkańskiego. O tym czy dane państwo należy do Bałkan decydują: cechy kulturowe i społeczne, a także historyczne np. dawna przynależność do Cesarstwa Bizantyjskiego. Zgodnie z takim kryterium do Bałkan zalicza się: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarie, Czarnogórę, Grecję, Kosowo, Macedonię, Serbię, Chorwację. Czasami do tego zbioru wliczana jest również Rumunia i Słowenia.

Kierunkiem często wybieranym przez turystów jest Albania, która znajduje się w południowej Europie. Przez to, że ma dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Ponadto przez 290 dni w roku panuje tam słoneczna pogoda, a piękne plaże zachęcają do odpoczynku. Albania nazywana jest właśnie dlatego drugą Chorwacją. Do najczęściej odwiedzanych miast Albanii należy Saranda. Usytuowana jest naprzeciwko wyspy Korfu, w niedalekiej odległości od greckiej granicy. Z jednej strony otoczona jest przez Morze Jońskie, z drugiej zaś przez góry Mali i Gjerë. Himara stanowi najpiękniejszy kurort Albanii. Na południu Albanii znajduje się dużo wiosek usytuowanych wśród wzgórz. Można tam znaleźć odludne plaże.

Kolejną propozycją bałkańskich podróży jest Chorwacja, która stanowi kierunek chętnie wybierany na letnie wakacje. Umiłowali ją sobie Polacy m.in. z powodu (w porównaniu z innymi częściami Bałkan) niedalekiej odległości od kraju. Lazurowa woda, wyspy i ciągnące się kilometry plaż stanowią wizytówkę Chorwacji. Największą popularnością wśród miast, cieszą się Split i Dubrownik usytuowany na południu Dalmacji.


Czy Meksyk zalegaliz

Meksykański minister de la Madrid wystąpił o legalizację marihuany. Zdaniem ...

Przewodnik po Miami

Miami, wraz z otaczającymi go dzielnicami, to ogromna, tętniąca życiem ...

Coraz więcej turyst

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki, Polska znajduje się ...

Przewodnik po Buenos

Atrakcyjność turystyczna stolicy Argentyny, Buenos Aires znana jest na całym ...

Problemy Ryanair

Linia lotnicza Ryanair w ostatnim czasie zmaga się z wieloma ...