Wakacyjna podróż po Bałkanach

Albania

Rob Hogeslag/flickr.com

Bałkany stają się coraz bardziej popularnym kierunkiem obieranym przez turystów. O krajach bałkańskich mówi się, że raczej łączy je wspólnota historyczno-kulturowa niż położenie geograficzne. Bałkany usytuowane są w pobliży Półwyspu Bałkańskiego. O tym czy dane państwo należy do Bałkan decydują: cechy kulturowe i społeczne, a także historyczne np. dawna przynależność do Cesarstwa Bizantyjskiego. Zgodnie z takim kryterium do Bałkan zalicza się: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarie, Czarnogórę, Grecję, Kosowo, Macedonię, Serbię, Chorwację. Czasami do tego zbioru wliczana jest również Rumunia i Słowenia.

Kierunkiem często wybieranym przez turystów jest Albania, która znajduje się w południowej Europie. Przez to, że ma dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Ponadto przez 290 dni w roku panuje tam słoneczna pogoda, a piękne plaże zachęcają do odpoczynku. Albania nazywana jest właśnie dlatego drugą Chorwacją. Do najczęściej odwiedzanych miast Albanii należy Saranda. Usytuowana jest naprzeciwko wyspy Korfu, w niedalekiej odległości od greckiej granicy. Z jednej strony otoczona jest przez Morze Jońskie, z drugiej zaś przez góry Mali i Gjerë. Himara stanowi najpiękniejszy kurort Albanii. Na południu Albanii znajduje się dużo wiosek usytuowanych wśród wzgórz. Można tam znaleźć odludne plaże.

Kolejną propozycją bałkańskich podróży jest Chorwacja, która stanowi kierunek chętnie wybierany na letnie wakacje. Umiłowali ją sobie Polacy m.in. z powodu (w porównaniu z innymi częściami Bałkan) niedalekiej odległości od kraju. Lazurowa woda, wyspy i ciągnące się kilometry plaż stanowią wizytówkę Chorwacji. Największą popularnością wśród miast, cieszą się Split i Dubrownik usytuowany na południu Dalmacji.


Hipotermia - objawy

W okresie zimy wiele osób umiera z powodu wychłodzenia organizmu. ...

Przewodnik po Detroi

Detroit to unikatowe miasto w Stanach Zjednoczonych, które wyróżnia się ...

Burza podczas wyciec

Burza w górach jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem meteorologicznym, gdyż towarzyszy ...

GOPR i TOPR - kiedy

Wycieczki górskie to popularny sposób spędzania urlopu. Jednak tylko odpowiedzialne ...

Przewodnik po Johann

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto ...