Wakacyjne czytanie na plaży w Albena

Albena, plaża

Cosmin Prund/flickr.com

Albena to turystyczna miejscowość znajdująca się w Bułgarii. Usytuowana jest w odległości 32 kilometrów na północ od Warny, 12 kilometrów na południowy zachód od Bałczik, a także 14 kilometrów od Złotych Piasków. Albena ze względu na usytuowanie w ekologicznym regionie została odznaczony Błękitną Flagą.

Do głównych atrakcji kurortu Albena, który znajduje się nad Morzem Czarnym należą: rezerwat przyrody Batowa Góra, ośrodek jazdy konnej, festiwal piosenki dziecięcej, a także coroczne rajdy samochodowe oraz sezonowa kolejka chu-chu.

Najważniejszym powodem, dla którego wielu turystów decyduje się odwiedzić to miejsce jest rozciągająca się na długości 5 kilometrów plaża, której szerokość sięga od 30 do 100 metrów. Niezwykłość plaży przejawia się również w tym, że w 2013 roku zbudowano tam „bibliotekę” – postawiono regały z książkami, z których mogą korzystać wszyscy plażowicze.

Był to eksperymentalny projekt i jednocześnie pierwsza tego typu instalacja w Europie. Taka inicjatywa spodobała się bardzo turystom. Za projekt regałów, na których zgromadzono ponad 6 000 tytułów książek w 15 różnych językach, odpowiadał Herman Kompernas. Do regałów przyklejone są flagi co ułatwia czytelnikom szybka lokalizacje literatury w ich języku. Regał został wykonany z materiału, który jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Podczas deszczy książki są zabezpieczane przez specjalną osłonę.

Plażowa wypożyczalnia książek działa bezpłatnie i stanowi alternatywę dla jednostajnego korzystania z kąpieli słonecznych. Pozycje książkowe dobierane są w taki sposób, aby odpowiadać na rozmaite gusta potencjalnych czytelników.

W ramach działalności plażowej biblioteki można również pozostawić własne przeczytane książki, z których już się nie korzysta.


Hipotermia - objawy

W okresie zimy wiele osób umiera z powodu wychłodzenia organizmu. ...

Przewodnik po Detroi

Detroit to unikatowe miasto w Stanach Zjednoczonych, które wyróżnia się ...

Burza podczas wyciec

Burza w górach jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem meteorologicznym, gdyż towarzyszy ...

GOPR i TOPR - kiedy

Wycieczki górskie to popularny sposób spędzania urlopu. Jednak tylko odpowiedzialne ...

Przewodnik po Johann

Johannesburg nazywane potocznie Joburg, Jozi albo Egoli, czyli złote miasto ...